V týchto predajniach si večer nenakúpite. Tesco skracuje otváracie hodiny

Až 101 obchodov britskej siete Tesco od prvého októbra skráti svoje otváracie hodiny.  Informuje o tom na svojej internetovej stránke a oficiálnom profile na Facebooku. Dvanásť hypermarketov, ktoré mali doteraz otvorené do polnoci, budú po novom zatvárať brány už o desiatej večer.

Ďalšie desiatky predajní po celom Slovensku budú namiesto desiatej zatvárať o hodinu skôr. Všetkých 101 obchodov bude zároveň v nedeľu otvárať až o siedmej ráno. Dva bratislavské hypermarkety v Petržalke a na Zlatých Pieskoch by mali aj naďalej zostať otvorené nonstop. Zoznam všetkých predajní, ktorých sa zmena dotkne, nájdete na konci článku.

Nezáujem alebo zákony

K rovnakému kroku reťazec siahol na začiatku septembra aj v Českej republike. Zdôvodnil to nezáujmom ľudí o nákupy v neskorých nočných hodinách. Portál idnes.cz však informoval, že medzi zamestnancami sa hovorilo najmä o nedostatku ľudí.

Slovenské Tesco zatiaľ svoje kroky nevysvetlilo. Argumentom môže byť podobne ako v Česku nezáujem ľudí o nákupy neskoro večer, rovnako však u nás v poslednom čase obchody bojujú aj s nedostatkom kvalitnej pracovnej sily. Náklady reťazcov taktiež zvyšujú nové pravidlá, ktoré zaviedli vyššie príplatky pre zamestnancov za prácu v noci a počas víkendov.

Vo veľkom Tesco otváracie hodiny naposledy koncom roka 2015 a potom aj vo februári 2016. Vtedy tento krok vysvetľovalo požiadavkami a správaním zákazníkov. Aj kvôli tomu nechalo nonstop otvorené dve prevádzky v Bratislave, ktorých by sa zmena nemala dotknúť ani teraz.

Aktualizované o vyjadrenie Tesco Stores SR 24.9.2018

„Od októbra meníme naše otváracie hodiny na základe vyhodnotení návštevnosti a vyťaženosti jednotlivých obchodov, vďaka čomu budeme schopní lepšie prispôsobiť harmonogram nákupnej krivke a ponúknuť lepší servis pre zákazníkov. Ako zodpovedná spoločnosť si uvedomujeme, že skrátenie otváracích hodín prinesie lepšiu vyváženosť medzi pracovným a súkromným životom našim kolegom v obchodoch, pričom to neovplyvní ich zmluvné podmienky. Zákazníci nájdu aktuálne otváracie hodiny na našich webových stránkach,“ uviedla PR manažérka pre Tesco SR Lucia Poláčeková.

Otváracie hodiny mení aj konkurencia

Už skôr tento rok pristúpil ku skráteniu otváracích hodín aj Kaufland. Cez týždeň sú jeho predajne otvorené od siedmej do deviatej večer, cez víkend od ôsmej do ôsmej. Zmenu vysvetľoval tým, že chce svojim zamestnancom poskytnúť viac priestoru na rodinný život. Skrátením otváracieho času o 9 hodín týždenne ale taktiež ušetrí na prevádzkových nákladoch.

Na začiatku roka taktiež domáci reťazec Coop v nedeľu úplne zatvoril 25 prevádzok v Trnavskom kraji. O hodinu taktiež v auguste posunula svoje otváracie hodiny Moja Samoška. Cez víkend po novom otvára až o ôsmej.

„Zmeny robíme na základe spotrebiteľského správania a hodinových analýz počtu kupujúcich v predajniach,“ povedala pre Denník N marketingová manažérka reťazca Anna Buzinkay. Reťazec ale zároveň priznal, že k úprave času ho viedli zvýšenie príplatkov pre zamestnancov za prácu cez víkend.

Zoznam predajní Tesco, ktoré upravujú otváracie hodiny