Veľký prieskum Igelitky: Ľudia majú najradšej Lidl

Takmer polovica ľudí, ktorí sa na Facebooku zapojili do prieskumu Igelitky, najradšej nakupuje v Lidli. Zo 163 hlasujúcich Lidl ako svoj obľúbený obchod označilo 70 ľudí. Za ním s 51 hlasmi nasleduje jeho sesterský reťazec Kaufland, ktorý obľubuje takmer tretina respondentov.

Internetový prieskum, ktorý sa medzi 26. decembrom a 6. januárom uskutočnil na facebookovej stránke Igelitky, tak potvrdzuje dlhodobý trend medzi slovenskými spotrebiteľmi. Aj vďaka výbornému marketingu oba reťazce skupiny Schwarz patria medzi najobľúbenejšie obchody na Slovensku.

Zdroj snímky: Kaufland

Lidl dominuje

V prieskume, ktorý bol spojený sú súťažou o ekologickú bavlnenú Igelitku, mali respondenti napísať, v ktorom reťazci na Slovensku nakupujú najradšej. Počet obľúbených obchodov nebol obmedzený, preto je v rebríčku pre obchody viac hlasov, ako bolo hlasujúcich v ankete.

Podmienkou zapojenia sa do súťaže nebolo, aby ľudia napísali, prečo je pre nich daný obchod najobľúbenejší. Lidl rovnako ako Kaufland dlhodobo dominujú v spotrebiteľských prieskumoch. Za rok 2018 získal cenu Najdôveryhodnejšia značka v kategórii potraviny Kaufland. Dva roky pred tým v tejto kategórii zvíťazil práve Lidl.

Lidlu sa roky darilo aj v ankete Best Buy Award, v ktorej spotrebitelia vyberali, ktorý bol zameraný na privátne značky a ľudia určovali, ktorý obchod je najlepší v pomere kvality a ceny.

Práve pomer kvality a ceny je pre Kaufland a Lidl dôležitý, pretože podľa pravidelných prieskumov spoločnosti PPM Factum pre magazín Tovar&Predaj sú najlacnejšími obchodmi s potravinami hypermarkety Tesco. Kým priemerný spotrebný kôš stál v Tescu koncom septembra 2018 64,21 eura, v Kauflande to bolo 67,77 eura a v Lidli dokonca 69,76 eura.

Ekologické nákupy

Tesco pritom skončilo v prieskume Igelitky až na treťom mieste s 32 hlasmi. Delená štvrtá pozícia potom patrí reťazcom Billa a Coop Jednota s 18 fanúšikmi a na šiestej priečke skončil regionálny východoslovenský supermarket Fresh, ktorý získal 15 hlasov. Nie všetci hlasujúci ale vyberali len známe obchodné reťazce, prípadne vybrali konkrétny obľúbený obchod.

„Vajíčka nakupujem domáce od susedov. Mlieko z mliekomatu, chlieb pečiem kváskový, pečivo kupujeme na víkend pre spestrenie. Mäso a mäsové výrobky berieme v reťazci Farmfoods v ich predajni v Piešťanoch a nakupujeme taktiež z farmárskej predajne v Hlohovci – PD Hlohovec,“ napísala napríklad Monika Bistáková.

Na záver dodala, že na nákupy nosí modrú kvietkovanú tašku z recyklovaných PET fliaš, ktorú má už deväť rokov. Aj niektorí ďalší respondenti v rámci odpovedí uviedli, že nemajú radi klasické plastové igelitky a preferujú iné druhy nákupných tašiek.

Ak by ste aj vy mali záujem o ekologickú bavlnenú Igelitku, ozvite sa na adresu portaligelitka@gmail.com

Ako skončili obchody

 1. Lidl – 70
 2. Kaufland – 51
 3. Tesco – 32
 4. Billa – 18
 5. Coop Jednota – 18
 6. Fresh – 15
 7. Moja Samoška – 2
 8. Klas – 2
 9. CBA – 2
 10. Milk Agro – 2
 11. Yeme – 2
 12. Malina – 1
 13. CCC – 1
 14. DM – 1