Čierne diery pripomenuli, ako sa kedysi stálo na banány

Dlhé rady ľudí čakajúcich až pred obchodom sa viažu pamätníkom s nakupovaním v bývalom režime. Súčasníci si ho mohli vyskúšať na vlastnej koži na bratislavskom Dobrom trhu na Jakubáku. Čierne diery už pred jeho začiatkom upozorňovali svojich fanúšikov, aby si so sebou vzali rybárske stoličky a krížovky. Nestalo sa, a tak ľudia na nové grafiky zabudnutých pamiatok čakali postojačky. Okolo desiatej sa pred stánkom vytvoril rad asi 150 ľudí.

Čierne diery šli na dračku

Dobrý trh pravidlne priláka množstvo návštevníkov. Trhovníkmi sú lokálne značky, ktoré ponúkajú udržateľnú módu, remeselné potraviny či zdravý street food. Najväčší záujem však krátko po otvorení trhu vyvolali Čierne diery. Tie už niekoľko rokov mapujú zabudnuté priemyselné pamiatky. Okrem toho, že o nich píšu a fotia ich, v spolupráci so slovenskými dizajnérmi a výtvarníkmi tvoria aj obľúbené zberateľské grafiky.

Limitované edície a obmedzený počet

Na Dobrý trh priniesli štyri nové grafiky: Avion, PKO, Generálnu prokuratúru a Jurkovičovu tepláreň. Každú v náklade 150 až 200 kusov a keďže po vypredaní už nerobia dotlač, ľudia boli ochotní na grafiku v hodnote 25 eur čakať desiatky minút. „Jeden človek si môže kúpiť maximálne 2 kusy daného motívu grafiky. Chceme, aby sa grafiky roztrúsili medzi ľudí,“ upozorňovali Čierne diery na svojom Facebooku už deň vopred.

Takto sa čakalo: