Koniec kamenných obchodov? E-shopy v roku 2018 výrazne narástli

Bude kilo zrnkovej kávy lacnejšie v obchode pár minút od domu, alebo kvôli nemu treba cestovať do vzdialenejšieho hypermarketu? A kde dnes bude akcia na kuracie mäso? Namiesto prácneho chodenia po kamenných predajniach stále viac ľudí volí pohodlnejšiu cestu. Nakupuje cez e-shopy.

Už dávno skončila doba, keď si zákazník v internetovom obchode kúpil rádio alebo počítač. Čoraz častejšie ľudia v e-shopoch vyhľadávajú aj kozmetiku, drogériu či potraviny. Stúpajúcu popularitu internetových obchodov dokazuje aj ich obrat za rok 2018 – 1,13 miliardy eur.

E-shopy rastú

„Obrat e-shopov narástol medziročne o 23 percent. Tradične najsilnejším obdobím bola vianočná sezóna, ktorá tvorí takmer tretinu obratu,“ vysvetľuje šéf online nákupného radcu Heureka Tomáš Braverman. Okrem nárastu tržieb zaznamenala Heureka aj zvýšený počet internetových obchodov. Za minulý rok ich bolo viac ako 11 a pol tisíca.

Podľa údajov Heureky sa zároveň zákazníci stále častejšie orientujú na kvalitu služieb a tovar si nevyberajú len na základe ceny. Dôležitú úlohu hrá aj rýchlosť dodania a kvalita ostatných služieb, napríklad dostupnosť kamenných výdajní tovaru.

„Aj v tomto roku sa potvrdilo, že e-shopy rastú. Slováci nakupujú cez internet stále viac a zároveň vzrastá počet osobných odberov na výdajniach. Logicky tak narástol aj počet e-shopov, ktoré ponúkajú možnosť vyzdvihnutia tovaru vo výdajni, ako aj počet výdajných miest. V roku 2018 ich evidujeme už 2 390,“ hovorí Braverman.

Mobily sú top

Napriek tomu, že vo svete predaj smartfónov už vyše roka zaznamenáva prepad, na Slovensku zatiaľ takýto trend nevidieť. Mobilné telefóny neustále tvoria významné percento tovaru, ktorý sa cez internet predáva. Najpopulárnejšou značkou je Samsung, nasleduje Apple a Xiaomi.

zdroj snímky: Pexels

Popularitu mobilných telefónov je vidieť aj podiel zákazníkov, ktorí internetové obchody navštevujú pomocou smartfónu. Z dát Heureky vyplýva, že je to až polovica všetkých nakupujúcich, aj preto sú populárnejšie e-shopy, ktoré sú prispôsobené smartfónovému rozhraniu.

Kým na Slovensku služby internetových obchodov využíva podľa Heureky až 52 percent ľudí, v Českej republike je to len 45 percent. Na druhej strane sú však ľudia na Slovensku v nákupoch na internete konzervatívnejší. V Česku sa totiž už veľmi dobre rozbehol predaj potravín online, kým na Slovensku s týmto produktom stále predajcovia skôr len experimentujú. Braverman z Heureky ale upozorňuje, že popularita online nákupov bežného spotrebného tovaru stúpa aj na Slovensku.

Zruinujú e-shopy kamenné obchody?

Hoci popularita internetových obchodov neustále rastie, kamenné predajne si aj naďalej zachovajú svoje miesto na trhu. Online nákup síce môže byť pohodlnejší, no v prípade núdze sa rýchlosťou návšteve kamennej predajne vyrovná len ťažko. Ak napríklad niekto urýchlene potrebuje novú chladničku, nemôže na ňu čakať ani 24 hodín.

Zdroj snímky: Primark

Tradičné obchody ľudia taktiež stále radi navštevujú, pretože si môžu veci na mieste vyskúšať, prípadne sa spýtať predavača na ďalšie vlastnosti. Výhodou je to najmä pre staršie ročníky, ktoré nemusia byť celkom zorientované vo vyhľadávaní online recenzií jednotlivých produktov.

Nenahraditeľnosť kamenných prevádzok ukazuje aj rastúca popularita takzvaných výdajných miest pre e-shopy. Aj keď si človek tovar cez internet objedná, príde si ho na miesto skúsiť a až následne sa rozhodne, či oň naozaj má záujem. Kým v Spojených štátoch sú kvôli online nákupom obchodné centrá prázdne, na Slovensku zatiaľ takýto scenár nehrozí.