Poľské potraviny majú na Slovensku katastrofálny imidž

Technická soľ, antibiotiká, pesticídy či nepovolené kyseliny. Poľské potraviny majú na Slovensku aj v Českej republike za sebou mimoriadne pestrú minulosť, ktorá sa podpísala aj na ich imidži. Vyplýva to z projektu výskumných agentúr „Slovenský národný panel“ zameraného na vnímanie kvality potravín v strednej Európe.

Za nekvalitné považuje poľské potraviny až 81 percent respondentov na Slovensku. „Dôvodom, prečo majú poľské potraviny v regióne takú povesť, môžu byť medializované aféry s potravinami vyvezenými z Poľska,“ píše Ondřej Simon z Českého národného panelu v tlačovej správe.

poľské potraviny

Najlepší sú Česi a Nemci

Vôbec najhoršie hodnotenie si spomedzi 2400 respondentov v Poľsku, Česku a na Slovensku (800 pre každú krajinu) vyslúžilo poľské mäso, tesne za ním nasledujú vajcia a výrobky z vajec. Poliaci pritom kvalitu svojich výrobkov vôbec tak zle nevnímajú. Na pulty obchodov v Česku a na Slovensku, kde sa odohrala väčšina potravinových škandálov, sa ale často z Poľska dostane len nekvalitnejší tovar.

Najlepšie zo slovenskej časti prieskumu vyšli potraviny z Česka. Za kvalitné ich považuje 59 percent oslovených. Nasleduje Nemecko, ktoré za vývozcu kvalitných potravín označilo 52 percent respondentov. Aj keď tri štvrtiny účastníkov zo Slovenska povedali, že pôvod potravín je pre nich dôležitý, tie zo Slovenska vyhľadávajú necelé tri percentá.

To, že o slovenské výrobky na pultoch nie je až taký veľký záujem, ukazujú aj dlhodobé štatistiky. Z posledných zverejnených čísel v roku 2017 vyplýva, že podiel slovenských potravín v obchodoch už päť rokov klesá. Prieskumy hovoria, že ich je len 37 percent.

Ministerstvo pôdohospodárstva vtedy argumentovalo tým, že pomer na pultoch je jedna vec, no dôležitejšie je, že miestnych výrobkov sa predá viac ako 60 percent. V prospech zahraničných potravín, predovšetkým z Poľska, však hrá ich cena. Údaje z Eurostatu za rok 2016 hovoria o tom, že v Poľsku sa dá nakúpiť až o 30 percent lacnejšie. Aj keď sa poľský výrobok dostane na slovenský pult, cenovo vie domáce produkty poraziť.

Poľské potraviny a škandály

Poľské potraviny skúšali trpezlivosť slovenských spotrebiteľov viackrát. Napríklad v roku 2013 museli obchodné reťazce Tesco a Kaufland stiahnuť z pultov predajní niektoré druhy vaflových trubičiek z produkcie výrobcu cukroviniek Magnolia. Ten časť svojej výroby otrávil jedom na potkany.

O ďalších škandáloch s potravinami si môžete prečítať tu.