Black Friday je šialenstvo, ktoré sa vyplatí najmä obchodníkom

Do zaplnenej haly nákupného centra počas Black Friday zrazu vbehnú dvaja mladíci. Spoza rohu letí stolička. Jedného trafí do hlavy, druhého zvalí na zem útočník a robí si z neho boxovací vak. Alebo: Dvom ženám okolo štyridsiatky sa zapáčila rovnaká spodná bielizeň a ich rozpor sa skončí šklbaním sa za vlasy.

Ľudia strácajúci zábrany počas výpredajov s názvom Black Friday, sa stali prirodzenou súčasťou tohto nákupného sviatku. V roku 2012 v Amerike napríklad dvaja ľudia doplatili životom na hádku o parkovacie miesto, pred dvoma rokmi pri streľbe na parkovisku zahynul 21-ročný chlapec. Menšie šarvátky či bitky sa do štatistík ani nedostávajú.

Konflikty v obchodoch kvôli zľavnenému tovaru sa zatiaľ až na Slovensko nedostali. No tento šikovný marketingový ťah si už našiel stabilné miesto v našich predajniach.

Čo je to Black Friday

Obchodníci sa snažia v mysliach spotrebiteľov spojiť pojem Black Friday so zľavami, a teda s nakupovaním. Pôvod tohto termínu je nejasný, vznikol v druhej polovici dvadsiateho storočia v Spojených štátoch a označuje piatok po Dni vďakyvzdania.

Vtedy sa totiž zvyčajne v USA výrazne zahustí premávka, ľudia sa presúvajú po krajine a začína sa obdobie vianočných nákupov. Obchody preto nasadzujú bombastické akcie a lákajú ľudí na veľké výpredaje. Pôvodne išlo len o jednodňovú akciu, dnes už niektoré, najmä internetové obchody ponúkajú zľavy aj po celý týždeň.

Lov na peňaženky

V posledných rokoch začal fenomén Black Friday prenikať aj do strednej Európy. Dnes už na Čierny piatok lákajú kamenné aj internetové obchody na Slovensku, akcie ponúkajú aj obchody pri hraniciach, napríklad v Győri či v Brne. Aj obchodníci u nás už totiž pochopili, že kampane sľubujúce aj 50 a viac percentné zľavy prilákajú zákazníkov.

V Spojených štátoch to ako marketing funguje. Podľa magazínu Forbes boli tržby počas dní okolo Black Friday v roku 2017 na úrovni 14,48 miliardy dolárov. Aj tento rok obchody ponúkajú solídne akcie, v prehľade najväčších hitov pre aktuálny Black Friday v americkej sieti obchodov Wallmart je napríklad televízor s uhlopriečkou 55″ zlacnený z 500 dolárov na 329, alebo domáca pekáreň na chlieb zlacnená zo 70 na 40 dolárov.

Predvianočné zľavy sú už vidieť aj na číslach u predajcov v našich končinách. Datart minulý rok počas Black Friday zaznamenal o 30 percent vyššie tržby,česká Alza si zapísala o 43 percent vyššie tržby a jej denný obrat sa po prvý raz v histórii vyšplhal na viac ako 200 miliónov korún (7,6 milóna eur) .

Internetové obchody združené pod značkou Mall očakávali nárast tržieb dokonca až na úroveň jeden a pol miliardy českých korún (57,7 milióna eur). Asociácia pre elektronickú komerciu pritom po skončení zľavového týždňa uviedla, že priemerná zľava v obchodoch po celom Česku bola len 19 percent.

Nákupný ošiaľ v obchode Macy´s v New Yorku. (Zdroj snímky: Flickr/Stan Honda)

Vlna konzumu

Ľuďom to však neprekáža, pretože veľkou motiváciou pri nákupoch je už len samotný fakt, že tovar je zlacnený. Podľa prieskumu, ktorý si nechala vypracovať spoločnosť Gambrinus totiž až dve tretiny ľudí nakupujú tovar s vidinou obrovskej zľavy. Jeho užitočnosť je pritom vedľajšia.

„Počas Black Friday by mal každý z nás zbystriť. Pri slovách ako výpredaj, zľava či jedinečná šanca sa v nás aktivujú centrá v mozgu, ktoré sú zodpovedné za iracionálne správanie a riadime sa viac emóciami. Prehnane reagujeme na podnety, ale zabúdame na zámer, ktorý je za nimi skrytý,“ vysvetľuje v prieskume psychológ Robert Krause.

„Práve Black Friday nahráva emočným častiam nášho mozgu a odpája centrá zodpovedné za používanie zdravého rozumu. To, čo kupujeme je málokedy to, čo potrebujeme,“ dodáva psychológ.

Dominuje Čína

Čína a čínsky trh je po celom svete preslávený tým, že neexistuje nič, čo by tamojší biznismeni nedokázali okopírovať, predávať to lacnejšie a zarobiť na tom viac, než pôvodný autor. Rovnaké to je aj s čiernym piatkom.

Len v roku 2009 zakladateľ internetového obchodu Alibaba Jack Ma vymyslel akciový deň, ktorý nazval Singles day, teda deň nezadaných. Pripadol na 11. november, keďže dátum 11.11 pripomína znak pre osamelosť.

Za necelých desať rokov dokázal Singles day prekonať v tržbách Black Friday aj pridružené nákupné „sviatky.“ V tomto roku 2017 ľudia na Alibabe počas Singles day utratili takmer 31 miliárd dolárov, teda o desať miliónov viac, než počas americkej predlohy akciového dňa.