Potraviny sú miliardový biznis. Kto na nich zarába najviac?

Nemecký obchodný reťazec Lidl otvoril na Slovensku už svoju 133. predajňu. Potraviny, ale aj iný tovar, bude predávať v novom banskobystrickom nákupnom centre Point. O tom, čo všetko v novom obchodnom centre nájdete, si viac môžete prečítať tu.

Hoci miesto, kde sa dajú nakúpiť potraviny, je v nákupnom centre v podstate nevyhnutnosť, Lidl sa týmto krokom snaží vyrovnať svojím konkurentom. Napríklad rakúsky reťazec Billa otvoril koncom septembra na Slovensku už svoju stopäťdesiatu predajňu.

Jej šéf Dariusz Bator sa pritom v rozhovore pre odborný magazín Tovar & Predaj nechal počuť, že sa chcú na Slovensku dostať až na číslo 200. Napriek tomuto ambicióznemu plánu je Billa na Slovensku v porovnaní s ostatnými zahraničnými reťazcami stále trpaslík. Teda aspoň čo sa týka tržieb.

Ilustračná sníma. Zdroj snímky: Lidl

Potraviny za miliardu

V súvislosti s plánom Billy stať sa najrozšírenejším reťazcom na Slovensku sa spomínalo najmä to, že sa chce dotiahnuť na svojho britského rivala, Tesco. Síce sa muž v počte predajní dokázala vyrovnať, dôležitejší údaj pre samotné potraviny sú ale tržby. A v nich je zatiaľ Tesco u nás neustále hegemónom.

Práve zahraničné reťazce sa dostali v poslednom čase do hľadáčika ministerstva pôdohospodárstva, ktoré prišlo s nápadom, že ich zdaní mimoriadnym dva a pol percentným odvodom. Pri prvom pohľade na tržby firiem sa zdá, že je z čoho brať. Otázka však je, či to aj tak nakoniec nezaplatí niekto iný, ako zahraničné reťazce.

Odpoveď na otázku či a ako plán s odvodom dopadne, sa dozvieme neskôr. Igelitka ale aspoň zatiaľ pripravila prehľad jedenástich najlepšie zarábajúcich obchodných reťazcov na Slovensku.

1.Tesco – 1,45 mld. €

Britský obchodný reťazec, ktorý vznikol v roku 1919, na Slovensko vstúpil v roku 1996. Prevzal obchody americkej spoločnosti Kmart, ktorej sa vstup na slovenský trh vôbec nevydaril. Tržby viac ako miliardu eur má reťazec na Slovensku už desať rokov, v roku 2017 jeho dosiahli takmer 1,5 miliardy eur.

2. Lidl – 1,15 mld. €

Nemecký obchod Lidl, ktorý sa na Slovensku v roku 2004 uviedol tým, že na jeho pultoch takmer nebolo možné získať slovenské potraviny, dnes už pomaly začína dosahovať na Tesco. Tržby firmy neustále rastú, od roku 2010 sa zdvojnásobili a aj naďalej majú stúpajúcu tendenciu. Môže to byť spôsobené aj tým, že hoci Lidl ľudia stále vnímajú ako lacnú alternatívu, v skutočnosti obchod vôbec najlacnejší nie je.

3. Kaufland – 1,07 mld. €

Trojicu potravinárskych miliardárov na Slovensku uzatvára Kaufland. Ďalší Nemci, ktorí pochádzajú z rovnakej obchodnej rodiny ako Lidl – Schwarz Gruppe. Aj keď na našom trhu pôsobí už od roku 2000, keď v Poprade otvoril svoj prvý obchod, v tržbách ho dokázal o štyri roky mladší Lidl predbehnúť. Oproti roku 2010 ale taktiež takmer zdvojnásobil svoje tržby, z necelých 600 tisíc na takmer 1,1 milióna.

4. Billa – 548 mil. €

Najstarší a zároveň takpovediac najchudobnejší zahraničný obchodný reťazec na Slovensku. Rakúska Billa k nám vstúpila už v roku 1993 a získala si svoje pevné miesto. Napriek tomu ju jej konkurencia dokázala poľahky predbehnúť. Jej tržby v roku 2010 boli na úrovni 385 miliónov eur, o osem rokov neskôr je to „len“ 548 miliónov, teda o polovicu menej, ako jej priami súperi.

5. Metro – 443 mil. €

Obchod, ktorý je v podstate len pre vyvolených, pretože ide o veľkoobchodný predaj. Vstup do neho teda majú len podnikatelia, alebo ľudia, ktorí „si to vedia vybaviť.“ Metro je na slovenskom trhu taktiež už relatívne dlho, no v posledných rokoch sa jeho tržby stabilizovali a čo je pre neho horšie, zisk neustále výrazne klesá.

6. Fresh – 243 mil. €

Prvý medzi Slovákmi, keďže sieť Coop Jednota je rozdelená do viacerých menších družstiev. Východoslovenský reťazec Fresh, respektíve Labaš, každým rokom navyšuje svoje tržby. Oproti roku 2010 zinkasovali ich prevádzky o sto miliónov eur viac.Je zároveň obchodnou sieťou, kde človek dokáže nájsť relatívne veľké množstvo slovenských výrobkov a potravín.

7. Terno real estate – 148 mil. €

Firma, ktorá v posledných rokoch už toľkokrát rebrandovala a reštartovala svoj biznis, že sa pomaly nikto nevyzná, kto, kde a čo vlastne robí. Najnovšie spoločnosť tento rok prišla s konceptom potravín s názvom Kraj, okrem toho prevádzkuje aj obchody Terno, v minulosti to bola napríklad Moja Samoška. Po finančnej stránke sa im ale darí, za rok dokázali v tržbách poskočiť o jedno miesto vyššie, predbehli CBA Slovakia.

8. CBA Slovakia – 136 mil. €

Pri pohľade na finančné výsledky by sa mohlo zdať, že sieť CBA má svoje najlepšie časy za sebou. Kým v roku 2012 dokázala za rok zarobiť 172 miliónov eur, v roku 2017 boli jej tržby o takmer 40 miliónov nižšie. Alarmujúce pre sieť je, že posledné tri roky skončila v strate, za minulý rok to bolo takmer 3,5 milióna eur.

9. Milk Agro – 134 mil. €

Druhá čisto východoslovenská sieť. S médiami vôbec nekomunikuje, a tak sa o nej v podstate skoro nič nedá dozvedieť. Vyzerá to však tak, že ani nemusí, pretože od roku 2010 jej neustále rastú tržby. Naposledy sa v roku 2017 zastavili na úrovni skoro 134 miliónov eur.

10. Coop Jednota Nové Zámky – 100 mil. €

Slovenské družstevné obchody, ktoré nesú meno Coop Jednota, majú spolu ročné tržby približne na úrovni jednej miliardy eur. Keďže sú však oficiálne vedené ako nezávislé firmy, na prvom mieste z nich, a na deviatej priečke v rebríčku Igelitky je Coop Jednota Nové Zámky s ročnými tržbami 100 miliónov eur. Za posledných 8 rokov si polepšila o 15 miliónov.

11. Coop Jednota Krupina – 99,9 mil. €

Od pozície najvýkonnejšej slovenskej Jednoty Krupinskú delí pol milióna eur. Dôležité pre ňu však je, že kým zisky novozámockej pozvoľna klesajú, krupinská v roku 2017 zapísala zisk viac ako dva milióny eur. Súboj týchto dvoch družstiev bude zaujímavé sledovať aj na budúci rok.