Vianoce sú tento rok drahšie. Platíme viac za jedlo aj darčeky

Majonéza, zemiaky i sterilizovaný hrášok stoja viac ako vlani. Na vianočnom stole však nebude drahší iba tradičný zemiakový šalát, ale napríklad aj rybacie filé a predražilo sa aj pečenie. Vyššie cenovky totiž visia na produktoch ako mak, lístkové cesto, pšeničná múka, margarín i čokoláda. Na druhej strane sú však ceny vajíčok či cukru výrazne nižšie ako vlani, lacnejšie je aj mlieko a maslo. Vyplýva to z analýzy, ktorú pripravila Poštová banka.

Vianoce s drahšou zeleninou, lacnejším ovocím

„Najvýraznejšie zdražela zelenina. Za petržlen v súčasnosti zaplatíme takmer dvojnásobok v porovnaní s minuloročným novembrom. Kapusta nás vychádza o cca 68 % viac a karotka a cibuľa o polovicu viac ako vlani,“ hodnotí analytička banky Jana Glasová. Zelenina síce zdražela, ale ovocie je lacnejšie ako pred minuloročnými vianočnými sviatkami. Jablká a hrozno kúpime až o pätinu lacnejšie, kiwi o viac než desatinu a mandarínky, citróny a pomaranče nás vyjdú o 6 až 9 % menej.

Zdroj: Poštová banka, ŠÚ SR

Zvyšovanie cien sa netýka iba potravín, ale aj darčekov. „Tak napríklad nábytok a iné vybavenie do domácnosti vrátane elektroniky je v priemere o 2 % drahšie ako pred minuloročnými sviatkami. Často si pod stromčekom nachádzame aj oblečenie či nové topánky a práve ceny týchto položiek sú o 1,6 % vyššie ako pred rokom,“ uvádza Jana Glasová.

Pár percentný medziročný rast si pripísali aj hodinky, šperky či kožené kabelky a peňaženky. Azda jedným z najtypickejších vianočných darčekov sú knihy. Ich ceny sú ale tento rok taktiež o niečo vyššie ako vlani, a to o 3 až 4 %. Neušetríme ani za hračky pre najmenších. Tie totiž tento rok taktiež mierne zdraželi. Detská stavebnica vychádza teraz zhruba o 8 % viac ako pred minuloročnými Vianocami, píše sa v analýze.

Zdroj: Poštová banka, ŠÚ SR