Ľudia o bio potravinách častejšie hovoria, než ich kupujú

Predaj bio potravín na Slovensku rastie. Ale stále nie o toľko, koľko by sa dalo podľa priestoru, ktorý sa im venuje, predpokladať. Ľudia sa zaujímajú o zdravý životný štýl, sledujú zloženie potravín a pátrajú po ich pôvode. Obchodníci preto zaraďujú do svojej ponuky čoraz viac tzv. bio alebo organických potravín. Napriek tomu sa však záujem deklarovaný spotrebiteľmi premieta do čísel pomaly. Tento segment totiž tvorí len necelé percento (0,83 %) z celkového obratu potravinárskeho košíka a jeho podiel sa za posledné roky len mierne zvyšuje.

Zdroj snímky: Pexels

Podľa údajov maloobchodného auditu spoločnosti Nielsen presiahli tržby za biopotraviny v posledných 12 mesiacoch (od mája 2017 do apríla 2018) 25 miliónov eur s medziročným rastom o 8 %. Ide o segment balených potravín bez tzv. fresh potravín ako je napríklad chlieb, pečivo, ovocie, zelenina, mäso.

Bio výživa i mlieko

Obratovo najvýznamnejšie bio segmenty sú v kategóriách detská hotová výživa, kde bioprodukty tvoria až desatinu z celkových tržieb kategórie a dosiali ročný obrat vo výške 2,7 miliónov eur. Nasleduje trvanlivé mlieko a kuchynské oleje, obe kategórie s podielom organického segmentu 8 % z tržieb a s celkovým obratom okolo 2 milióny eur. Do top 5 kategórií sa zaradili aj jogurty a trvanlivé rastlinné mlieka.

Ako uvádza Nielsen, najväčšie zastúpenie bio produktov v rámci porovnávaných kategórií (t.j. kategórie s ročným obratom väčším ako pol milióna eur) nájdeme v trvanlivom rastlinnom mlieku, kde až 36 % z celkových tržieb tejto kategórie putuje na organické produkty. Nasledujú detské kategórie: suchá strava s podielom 29 %, detská hotová výživa s podielom 22 % a v detskom sušenom mlieku si ukrajujú bio produkty 12 % z obratu celej kategórie.