Hypernovu v Prešove nahradí CBA Komfos

Vodičov na diaľnici pred Bratislavou ešte stále púta žlto-modrý bilbord na 22 predajní Hypernovy na Slovensku. Pravda je však taká, že dnes nefunguje pod touto značkou už ani jedna. Bývalá Hypernova v Prešove ukončila činnosť v polovici apríla. Po novom jej miesto, aj keď zmenšené, preberie regionálna sieť CBA Komfos.

Zdroj snímky: Google Street View

Bol rok 2004, keď na prešovskom sídlisku Sekčov s pompou otvárala Hypernova. Susedila s obchodno-zábavným centrom Max, a tak sa na nedostatok okoloidúcich návštevníkov nemohla sťažovať. Stačilo ich prilákať na nízke ceny a široký sortiment. Potom sa však časy zmenili. Veľkým hypermarketom odzvonilo. Prevádzkovateľ Hypernov, spoločnosť Ahold, sa zo slovenského trhu stiahol. V roku 2013 prebrala celkovo 20 žlto-modrých predajní slovenská spoločnosť Terno. Tá najprv chcela neprosperujúce Hypernovy zavrieť a ostatné rebrandovať. Druhá možnosť sa týkala aj tej prešovskej.

Veľké plochy netreba

Ešte v lete minulého roka spoločnosť Terno real estate pozastavila predaj v prešovskej prevádzke z dôvodu rekonštrukcie. Tá síce vydržala spolu s predajňou v Považskej Bystrici zo všetkých Hypernov najdlhšie, napokon ju však postihol taktiež smutný osud. „Hypernova v Prešove dlhodobo vykazuje neuspokojivé hospodárske výsledky, preto sme pristúpili k rozhodnutiu ukončiť k 15. aprílu jej činnosť,“ uviedla pre Trend marketingová riaditeľka Terna Anna Buzinkay.

Dnes už nefunguje ani jedna Hypernova. Tá posledná v Považskej Bystrici rebrandovala na Terno Plus. Podľa Trendu by mala skončiť v súvislosti s plánovanou rekonštrukciou budovy a Terno by sa tam vraj rado vrátilo so svojim novým konceptom Kraj.

Po hypemarketoch ostali veľké plochy, ktoré treba nejako využiť. V košickej Optime priestor rozkúskovali a vzniklo niekoľko predajných jednotiek. Supermarketový predaj potravín tam zabezpečuje Billa. V bratislavskom Avione je to Kaufland, zvyšok plochy zaberie nový food court.

CBA Komfos otovorí na menšej ploche

V Prešove momentálne pracuje na prestavbe priestoru po Hypernove v centre Max slovenská sieť potravín CBA Komfos. Svoju predajňu by tam chcela otvoriť v priebehu leta, ale na polovičnej ploche, než akú zaberal hypermarket. „Doba veľkých hypermarketov skončila. Priestor bol zbytočne veľký. Na päťdesiatich percentách plochy dokážeme ponúknuť až 80 percent produktov, ktoré zákazník potrebuje,“ povedal pre časopis Tovar&Predaj majiteľ siete Miroslav Micheľ.

CBA Komfos má na východnom Slovensku 42 predajní a svoje prevádzky chce ďalej rozširovať. Naposledy otvárala tri nové predajne, konkrétne v obci Bystré a na sídliskách Mier a Tarča v Spišskej Novej Vsi.

Predajňa na sídlisku Tarča v Spišskej Novej Vsi. Zdroj snímky: spoločnosť