Vajec je málo. V obchodoch ich vykupujú aj reštaurácie

Debaty o masle posledné dni vystriedali debaty o vajciach. „Prešiel som tri predajne, kým som ich nakoniec kúpil v Terne,“ hovorí Števo, ktorý obehol Petržalku. „V našej Bille boli minule vajcia za štyri eurá. Teraz sú za 1,80 eura,“ sťažuje sa Igor zo Stupavy. „V Petržalke som ich v Lidli nekúpil dva týždne,“ pokračuje Peťo. Takéto a podobné ponosy si v poslednom čase vypočuli viacerí. Problém s fipronilovou kauzou v Holandsku má totiž dohru aj u nás.

V Tescu na Kamennom námestí nenájdete jediné vajce. (Pondelok 13.11., 17.00) Zdroj snímky: Igelitka

Všetko sa začalo, keď sa v lete prevalil škandál, že holandské vajcia sú kontaminované pesticídom fipronil. Kvôli tomu museli na tamojších farmách poraziť milióny nosníc a zlikvidovať milióny vajec. Napriek tomu, že Slovensko je v produkcii vajec sebestačné asi na 105 percent, ich nedostatok cítiť aj u nás. „Výpadky sú predovšetkým v tých supermarketoch, ktoré nemalú časť vajec mali z dovozu,“ vysvetľuje tlačový tajomník Únie hydinárov Slovenska Ľubomír Urban.

Stravovacie zariadenia na nákupoch

Slovenskí producenti totiž na našom trhu dokážu uplatniť iba približne 75 percent vajec. “O tie ostatné obchodné reťazce nemali záujem, uprednostňovali lacný dovoz zo zahraničia. Pre viac ako štvrtinu vajec preto museli slovenskí veľkoproducenti počas roka hľadať odbyt v zahraničí,“ pokračuje Ľubomír Urban. A keďže majú Slováci v zahraničí uzatvorené zmluvy, musia ich plniť tam.

Ďalším dôvodom nedostatku tejto suroviny na našom trhu sú stravovacie zariadenia. Aj tam totiž distribútori dovážali vajcia zo zahraničia, ktoré dnes chýbajú. „A tak prevádzkovatelia skupujú vo veľkom v maloobchodnej sieti, čo sa takisto podpisuje pod nedostatok vajec v obchodoch,“ hovorí tlačový tajomník Únie hydinárov.

Hon na vajcia

Samotné reťazce sa tak snažia zabezpečiť vajcia, kde sa dá. „V dôsledku fipronilovej krízy je aktuálne nedostatok vajec na celoeurópskej úrovni. Členovia SAMO podnikajú všetky kroky na to, aby dokázali zabezpečiť bežné potreby svojich zákazníkov,“ uvádza v stanovisku Slovenská aliancia moderného obchodu, ktorá združuje zahraničné reťazce na našom trhu.

Sieť Coop Jednota predáva slovenské vajcia, takže výpadky nemá. Aj keď je pravda, že ich nemá na pultoch toľko, koľko by si ich spotrebitelia chceli kúpiť. „Zvýšil sa dopyt. Vajcia sa stali nedostatkovým tovar. Keď je niečo nedostatkové, spotrebiteľ na to reaguje tak, že keď potrebuje päť vajec, kúpi radšej desať,“ vysvetľuje podpredseda Predstavenstva Coop Jednota Martin Katriak.

Ten pokračuje, že si nepamätá, žeby Jednota niekedy dovážala vajcia. „Na Slovensku je dodávateľov dosť. Niekedy je však problém vo vyjednávaní primeranej nákupnej ceny. Konkurencia nás nepustí. Keď budeme vajce predávať za 20 centov a konkurencia za 16 centov, tak si ich ľudia pôjdu kúpiť tam,“ hovorí Martin Katriak, ktorý dodáva, že problém s vajciami sa podľa neho skončí po Vianociach.

Ceny desiatky vajec sa šplhajú nad tri aj štyri eurá. Zdroj snímky: Igelitka

Ceny rastú

Kým sa tak stane, ich cena stúpa. „Napríklad v Holandsku išli ceny medziročne hore o 90 percent, v Nemecku o 60 percent a podobne. Treba však povedať, že spotrebiteľské ceny neurčujú hydinári, ale obchod a od jeho marže závisí, aký dopad bude mať tento objektívny nárast cien na spotrebiteľa,“ tvrdí Ľubomír Urban a dodáva, že ceny by mali na Slovensku dosiahnuť svoj strop v novembri. Všetko však závisí od toho, ako sa budú správať veľkí európski hráči so slepačími vajciami.

O tom, ako si správne vybrať a skladovať vajcia sme písali tu.

Fipronil sa používa ako súčasť prípravkov proti blchám a kliešťom. Nesmie sa podávať zvieratám, ktorých mäso jedia ľudia. Svetová zdravotnícka organizácia považuje prípravok za mierne toxický. Jeho vysoké dávky spôsobujú nevoľnosť a závraty.