Carrefour v Košiciach skončil. Dožíva už iba v Bratislave

To bolo slávy, keď prichádzal francúzsky reťazec Carrefour na slovenský trh. V priebehu roka a pol otvoril štyri hypermarkety a hlásal, že chce pokračovať ďalej. Dnes je už jasné, že veľkolepé plány nevyšli. Spoločnosť prešla zmenami majiteľov, reštrukturalizáciou, zmenšovaním plôch. A zo siete hypermarketov ostali dve predajne v Bratislave. Najnovšie totiž zavrela prevádzka v Košiciach.

Carrefour v Košiciach je už minulosťou. Reprofoto: Google Maps

Carrefour otvoril svoj prvý obchod u nás v roku 2000. Z petržalskej Danubie urobil prvé obchodné centrum v hlavnom meste s vlastným hypermarketom. Pribudli ďalšie prevádzky a Francúzi chceli v rýchlom raste pokračovať. Ale po troch rokoch prišlo k vytriezveniu. Majitelia začali hovoriť o návratnosti investície. A tak sa expanzia reťazca zasekla.

Navyše museli riešiť prešľapy. Na začiatku do cien Carrefour započítal dépéhačku v zlej výške. Usporiadal tiež „Výpredaj storočia“, ktorý sa skončil fiaskom. Najprv obchod nalákal ľudí letákmi na mikrovlnky za 499 korún, potom však na predajniach chýbali. Nespokojní zákazníci poslali podnety na Slovenskú obchodnú inšpekciu, ktorá reťazcu udelila miliónové pokuty.

Francúzi odchádzajú

Francúzi to napokon u nás vzdali a hľadali kupca. Tým sa malo stať Tesco. Protimonopolný úrad však predaj štyroch predajní stopol. V roku 2008 ich odkúpilo konzorcium spoločností a značku Carrefour používalo na základe franchisingu. V roku 2014 dokonca došlo k rozšíreniu. Otvorili novú prevádzku v Trnave.

Už o dva roky nato sa však spoločnosť Retail Value Stores, ktorá hypermarkety prevádzkuje, dostala do reštrukturalizácie. Regály sa začali vyprázdňovať a v predajniach to vyzeralo biedne. Veritelia chceli spoločnosť poslať do konkurzu.

Takto vyzeral Carrefour v Poluse v januári 2016. Zdroj snímky: Igelitka

Reťazec však dostal zaujímavého investora. Bývalý partner Penty Jozef Špirko sa rozhodol dožívajúci Carrefour zachrániť. Presvedčil dodávateľov, že stačí, keď im vyplatí iba tri percentá z dlžnej sumy. Argumentoval tým, že na rozdiel od konkurzu dostanú aspoň niečo a zachová sa sieť, v ktorej budú môcť aj ďalej predávať svoje produkty. Uverili. Ale sieť pôvodne piatich obchodov dnes tvoria už iba dva – v Danubii a Poluse.

Sieť s dvomi obchodmi

Vo februári Carrefour zavrel predajňu v Trnave, v júni v Žiline a ako informoval Denník N teraz prišli na rad aj Košice. OC Cassovia však neostane bez predajne potravín, pretože tam nedávno otvoril Lidl.

Ako budú pokračovať zvyšné dve prevádzky je otázne. Spoločnosť k 6. novembru dlhovala Sociálnej poisťovni viac ako 291-tisíc eur, aktuálne nefunguje ani webová stránka reťazca a na Facebooku sa post naposledy objavil ešte v júli.