Škvrny na žĺtku sú v poriadku, zápach nie. Ako si správne vybrať vajce

Spotreba vajec na Slovensku rastie. Vlani sa ich predalo o desať percent viac ako rok predtým. Aj preto len jeden reťazec u nás dokáže ročne predať približne sto miliónov kusov. Až 95 percent z nich pritom pochádza zo slovenských chovov.

Zdroj snímky: Pexels.com

Ako ich správne skladovať a čo si pri vajciach všímať, vysvetlila predsedníčka Slovenskej aliancie moderného obchodu Katarína Fašiangová.

Napovie už škrupina

Prvé, čo vie zákazník zhodnotiť priamo v obchode, je tvar a škrupina vajca. Štandardne môže byť oválneho tvaru bez akýchkoľvek nepravidelností. Škrupina musí byť neporušená a jej farba má byť biela, bledohnedá alebo hnedá, s minimálnymi farebnými odchýlkami. Znečistenie povrchu škrupiny by nemalo presahovať 1/8 povrchu.

Žĺtok by sa mal ľahko pohybovať a vracať späť do stredu. Jeho farba by mala byť v odtieňoch žiarivej žltej až oranžovej. Bielok musí byť číry a priehľadný.

Prípadné malé škvrny na žĺtku či bielku neznižujú kvalitu vajca. Avšak zárodok či akékoľvek cudzie látky áno. Najvýraznejším znakom toho, že vajce nie je v poriadku a treba ho vyhodiť, je pach.

Odborníci odporúčajú skladovať vajcia v chladničke či v chlade pri teplote od 5 do 8 stupňov Celzia. Minimálna trvanlivosť vajec je 28 dní. Obchody ich však predávajú maximálne 21 dní.

Pôvod má vajce napísaný na škrupine

1 = spôsob chovu, môže byť uvedený pod číslom 0, 1, 2, 3.
0 – ekologický chov
1 – chov vo voľnom výbehu
2 – podstielkový chov
3 – klietkový chov

2 = krajina pôvodu, napr.: SK = Slovenská republika CZ = Česká republika, PL= Poľsko

3 = identifikačné číslo výrobcu

 

 

Veľkosť vajíčok je označená písmenami S až XL, v závislosti od hmotnosti vajíčka.

Hmotnostné triedenie vajec: S: < 53 g; M: 53 – 63 g; L: 63 – 73 g; XL: > 73 g.

Zdroj snímky: Pexels.com

Ako sa chovajú sliepky

Členovia Slovenskej aliancie moderného obchodu sa zaviazali, že do roku 2025 úplne zastavia predaj vajec z klietkového chovu. Aký je medzi jednotlivými spôsobmi chovu sliepok rozdiel?

Klietkový chov je od roku 2012 povolený už iba v obohatenej forme. To znamená, že sliepka má v klietke k dispozícii o čosi viac priestoru ako v minulosti. Musí mať tiež hniezdo a bidlo.

Podstielkový chov znamená, že sliepka žije vo vnútorných priestoroch, no bez klietok. Na zemi má slamu alebo piesok.

Voľný chov umožňuje sliepke neustály prístup k vonkajšiemu výbehu. Vo vnútri má rovnaké podmienky ako pri podstielkovom chove.

Ekologický chov musí spĺňať podobné podmienky ako voľný. Okrem toho sliepky dostávajú bio krmivo.