Ikea sťahuje z obehu stropné lampy. Padá im tienidlo

Švédsky predajca nábytku Ikea vyzýva svojich zákazníkov, aby si skontrolovali výrobné číslo stropnej lampy Calypso, ktorú si zakúpili po 1. auguste 2016. Hrozí totiž pád skleneného tienidla. Problémom sú lampy s výrobným číslom 1625 až 1744.

Aby firma minimalizovala riziko, rozhodla sa stiahnuť všetky lampy vyrobené od polovice roka 2016 až konca roka 2017. Ikea lampu vymení, alebo ľuďom vráti peniaze. Pokladničný blok potrebný nebude.

Zdroj snímky: Ikea

Umiestnenie výrobného čísla na lampe Calypso. Zdroj snímky: Ikea

Nebezpečné lampy

Ikea tvrdí, že všetky svoje výrobky testuje a sú v súlade s platnými normami a legislatívou. Napriek tomu sa jej ozvalo viacero zákazníkov so sťažnosťou, že sklenené tienidlo lampy Calypso sa môže uvoľniť a spadnúť.

„Pravdepodobnosť, že sa niečo také stane, je síce nízka, no aj toto riziko stačí na to, aby sme výrobok stiahli z predaja,‟ hovorí Emilie Knoester, vedúca sortimentu svietidiel a inteligentných riešení do domácnosti Ikea of Sweden.

Lampa Calypso. Zdroj snímky: Ikea

 

Ďalšie kauzy Ikea

Len minulý rok na jeseň pritom švédsky nábytkársky kolos v Spojených štátoch a Kanade oznámil, že sťahuje 29 druhov komod a bielizníkov, ktoré v minulosti zabili osem detí. Firma zároveň musí spotrebiteľov dôraznejšie informovať, že ak nábytok nie je správne pripevnený, môže sa ľahko prevrátiť.

V júli tohto roka už reťazec na Slovensku sťahoval napájadlo Lurvig, pretože mačkám a psom pri ich používaní hrozilo udusenie. Firma sa dozvedela o dvoch takých prípadoch. V minulosti sa taktiež švédski nábytkári „preslávili“ ich tradičnými mäsovými guličkami, v ktorých bolo konské mäso.

Harabinova lampa

Skúsenosti s padajúcimi sklenenými tienidlami, hoci nie firmy Ikea, však má exminister spravodlivosti za HZDS a sudca Najvyššieho súdu Štefan Harabin. Na jar 2016 sa nad miestom, na ktorom zvyčajne sedával v pojednávacej miestnosti, uvoľnil kryt sklenenej lampy.

Dva dni po incidente Harabin písal generálnemu prokurátorovi Jaromírovi Čižnárovi list, v ktorom sa mu tvrdil, že išlo o pokus o úkladnú vraždu. Polícia incident dokonca začala vyšetrovať, no pred rokom ho definitívne zastavila.