Chlieb musí byť na povrchu lesklý. Ako si správne vybrať čerstvé pečivo?

Zákaz zmrazovania pečiva, zákaz použitia konzervačných látok v čerstvom pečive a označenie „čerstvé“ iba pre pečivo, ktoré bolo upečené maximálne pred 12 hodinami. Takéto zmeny chce priniesť vyhláška o pekárskych a cukrárskych výrobkoch z dielne ministerstva pôdohospodárstva. Za jej porušenie obchodníkovi hrozí pokuta od 500 do 10-tisíc eur. Pôvodne mala nová vyhláška začať platiť od prvého augusta, na teraz sa však jej účinnosť odkladá.

Po rozkrojení by sa striedka chleba nemala drobiť. Zdroj snímky: pexels.com

Rozmrazované pečivo

Dnes sa môže stať aj to, že si kúpite rožok a vo vnútri bude ešte zmrazený. Vlani Únia priemyselných pekárov zistila, že niektoré obchodné reťazce ponúkali dopečené rožky, ktoré boli v pekárňach mrazené a následne prepravené do skladov v reťazcoch.

„Problém však nastal v momente, keď daný reťazec rožky len rozmrazil, nedopiekol ich a mohlo sa stať, že sa čerstvé rožky zmiešali s rozmrazenými. V takých prípadoch hrozí, že uvoľňovaním vlhkosti sa mohli zhoršiť podmienky skladovania, čím sa zvyšuje riziko mikrobiálnej kontaminácie,“ hovorí pre Igelitku podpredseda Únie priemyselných pekárov Vladislav Baričák s tým, že opätovné zmrazovanie rozmrazovaných výrobkov by z hľadiska zdravotných rizík neodporúčal nikomu.

Únia novú vyhlášku víta, no privítala by viaceré zmeny. „Nie každý pekár, najmä menší, zvládne dodať čerstvé pečivo do 12 hodín od upečenia,“ pokračuje Vladislav Baričák. Zároveň radí, ako si v obchode vybrať čerstvé pečivo a ako ho doma správne uskladniť.

Ako si správne vybrať a uskladniť pečivo

  • Čerstvé pečivo by sa malo po stlačení v strede výrobku vrátiť do pôvodného stavu.
  • Povrch pečiva a chleba by mal byť lesklý.
  • Striedka pečiva a chleba by sa po rozkrojení nemala drobiť.
  • Platí pravidlo, že vždy si kupujte toľko pečiva či chleba, ktoré stihnete spotrebovať za jeden či dva dni.
  • Výrobky by sa nemali ešte teplé vkladať do žiadneho sáčku, najlepšie je, ak ich kupujete už vychadnuté.
  • Pečivo po prinesení domov treba skladovať v ľanovej utierke, alebo v chlebníku, dôležité je, aby boli na tmavom a chladnom mieste.
  • Igelitové či papierové vrecúška urýchľujú starnutie.
  • Dobré je aj to, ak po odkrojení chleba, položíte jeho zvyšok na odkrojenú časť.