Yeme otvorí prvý obchod mimo Bratislavy

Yeme bola doposiaľ výlučne bratislavská sieť. Vlastné produkty i výrobky zo slovenských fariem momentálne ponúka v štyroch predajniach v hlavnom meste. Budúci rok však Yeme otvorí prvú predajňu za jeho hranicami.

Predajňa Yeme na Tomášikovej. Zdroj snímky: FB siete

Reťazec založil bývalý dlhoročný manažér Tesca Peter Varmuža. Podľa jeho slov chce zákazníkom ponúkať skutočné potraviny. Tretina z nich pochádza priamo z dielne Yeme. Sieť má vlastnú pekárenskú, cukrárenskú, lahôdkovú i mäsovú výrobu. Aj preto sa s expanziou neponáhľa. Základ je, aby výroba stíhala pokrývať dopyt spotrebiteľov. Prvú predajňu sieť otvorila pred tromi rokmi na Tomášikovej ulici v Bratislave. Neskôr pribudli prevádzky na Búdkovej a v Panorama City. V závere minulého roka pribudol obchod na Námestí SNP.

Yeme otvorí v Nitre

Sieť má podpísané zmluvy na ďalšie dva priestory. Prvým je Stanica Nivy, kde by Yeme malo otvoriť koncom budúceho roka. A približne v rovnakom čase sa pozrie aj za hranice Bratislavy. „Druhý priestor je v Promenáde Nitra. Náš koncept bude ešte o niečo viac posunutý smerom k jedlu na mieste. Taký istý priestor, aký venujeme supermarketu, dostane aj kantína s kaviarňou. Tam by sme mali otvoriť o rok na jeseň,“ povedal Peter Varmuža v rozhovore pre časopis Tovar&Predaj.

Sieť nepatrí medzi najlacnejšie formáty. Peter Varmuža si však myslí, že je to len v porovnaní s produktami, ktoré sa tvária na to, čo nie sú. „V 99 percentách prípadov nie je ani bežný rožok to, čo si väčšina ľudí myslí. V skutočnosti je to asi 30 ingrediencií, ktoré tvoria akýsi chemický elaborát, nie rožok. Náš rožok obsahuje len šesť zložiek, a to múku, vodu, bravčovú masť, živé francúzske droždie, cukor a soľ. Chemizácia a predlžovanie záruk sú faktory, ktoré vplývajú na menšie straty a väčšiu ziskovosť firiem. Bude ešte dlho trvať, kým sa tento trend zvráti,“ uviedol pre odborný časopis.

Podľa jeho slov sa Yeme nesnaží generovať okamžité zisky. „Mám za sebou obdobie 20 rokov, kedy som veril, že sa dá zásadne zlacniť pri zachovaní kvality, ale dnes tomu už neverím. Tam, kde sa každý rok niečo marginálne zlacní, hoci inflačným trendom sa všetko zdražuje, sa za pár rokov otvorí disproporcia, ktorá vytvára podmienky na to, aby sa stali nejaké chyby, alebo aby sa tam riskovalo,“ dodal.