Nonstop nákupy vo veľkých obchodoch na Slovensku končia. Tesco to zabalilo

Keď sa v roku 2009 človek potreboval nevyhnutne osviežiť okolo jedenástej večer a nachádzal sa v severnej časti Bratislavy, nonstop Tesco v Lamači bola jasná voľba. Nepretržite otvorený obchod so širokým výberom a neďalekou reštauráciou McDonald´s ponúkal množstvo príležitostí na nočné vyžitie.

Jediný problém bol, že práve o jedenástej prebiehala denná uzávierka. V praxi to znamenalo, že približne na dvadsať minút boli vypojené všetky pokladne. Práve v tomto čase sa teda mohlo stať, že nakupujúci v potravinách na nejaký čas uviazol. To bola v tom čase jediná chyba nočného predaja.

Zdroj snímky: Tesco

Nonstop vo veľkom končí

Ubehlo desať rokov a maloobchodná scéna sa na Slovensku výrazne zmenila. Prevláda trend zoštíhľovania prevádzok, ľudia čoraz menej vyhľadávajú gigantické nákupy a začínajú uprednostňovať častejšie návštevy potravín s menšími košíkmi. Ak sa k tomu pridá rast prevádzkových nákladov a problémy s kvalifikovanou pracovnou silou, rozhodnutie britského reťazca Tesco stopnúť nepretržitý predaj sa javí ako nevyhnutné.

Tesco v Lamači zrušilo nonstop predaj už pred tromi rokmi. Naposledy reťazec upravoval otváracie hodiny na jeseň 2018. Hypermarkety v Petržalke a na Zlatých pieskoch ponechal ako jediné s nonstop predajom. Pred pár dňami však hypermarket v Petržalke začal zatvárať už o desiatej večer, od prvého marca sa na noc zavrie aj obchod na Zlatých pieskoch.

Reprofoto: Tesco.sk

Pred Tescom skracovali otváracie hodiny aj ďalšie reťazce ako Kaufland, Coop Jednota či Terno. Radšej ako optimalizáciu nákladov však reťazce vyzdvihujú svoju spoločenskú zodpovednosť.

„Uvedomujeme, že skrátenie otváracích hodín prinesie lepšiu vyváženosť medzi pracovným a súkromným životom našim kolegom v obchodoch, pričom to neovplyvní ich zmluvné podmienky,“ vyhlásila na jeseň PR manažérka pre Tesco SR Lucia Poláčeková.

Zostanú len malé obchodíky

Nočné nákupy sa tak postupne stanú doménou maličkých obchodíkov, ktoré sa nachádzajú v rušných častiach veľkých miest. Napríklad v Bratislave je nepretržite otvorená len prevádzka na Obchodnej ulici, v okolí ktorej existuje pomerne silný nočný život.

Ale napríklad aj neďaleké legendárne potraviny Hviezda, ktoré boli synonymom nonstop predajne, sa minulý rok zavreli. Namiesto nich prišiel reťazec Delia, ktorý zatvára krátko pred polnocou.