Predajne budú u nás zavreté pol mesiaca v roku. Pozrite sa kedy

Tohtoročný sviatok práce oslávia predavačky posledný raz za kasou. Od júna začne platiť novela Zákonníka práce, podľa ktorej ostanú slovenské predajne zavreté 15,5 dňa v roku.

Kedy budú predajne zavreté?

Nové opatrenie sa týka všetkých štátnych sviatkov, čiže 1. januára, 5. júla, 29. augusta, 1. septembra a 17. novembra, Ako aj dní pracovného pokoja 6. januára, na Veľký piatok, Veľkonočnú nedeľu a Veľkonočný pondelok, 1. mája, 8. mája, 15. septembra, 1. novembra, 24. decembra popoludní, 25. decembra a 26. decembra. Doposiaľ boli u nás obchody zavreté 3,5 dňa. Konkrétne na Štedrý deň popoludní, v Prvý sviatok vianočný, na Nový rok a počas Veľkonočnej nedele.

Prečo budú predajne zavreté?

Nový zákaz jeho predkladatelia odôvodňujú ochranou manželstva. „Mnohí zamestnanci vykonávajúci prácu v predajniach sa počas sviatkov nemôžu riadne venovať svojim rodinám, pretože v čase, keď sú ich deti a ostatní rodinní príslušníci doma, títo zamestnanci pracujú. Ochranu manželstva, rodičovstva, rodiny a osobitne detí a mladistvých garantuje Ústava SR. Práca, ktorou je počas sviatkov maloobchodný predaj, nie je dôležitejšia ako rodina, ako deti, ktorým sa rodičia nemôžu venovať,“ píše sa v dôvodovej správe k návrhu zákona.

Ktoré predajne budú zavreté?

Zákonodarcovia však majú na mysli iba rodičov, ktorí pracujú v potravinách, drogérii, predajniach s oblečením či elektronikou. Opatrenie sa totiž nevzťahuje na čerpacie stanice, lekárne či suveníry, ale ani služby. Realita v obchodných centrách by preto mohla vyzerať tak, že počas sviatkov si síce topánky nekúpite, ale môžete si ich dať vyleštiť. To bude závisieť od ich prevádzkovateľov či sa rozhodnú otvoriť, alebo ostanú zatvorené.

Výnimka pri zákaze platí aj pre majiteľov. Tí totiž predávať počas sviatkov môžu, len nesmú do predaja nútiť svojich zamestnancov. Teoreticky vám tak teda Ingvar Kamprad môže v bratislavskej Ikea predať v deň výročia Slovenského národného povstania novú posteľ, ale túto službičku nečakajte od jeho pracovníkov. Ikea by totiž mohla podobne ako všetky prevádzky, ktoré sa rozhodnú nové opatrenie porušiť, dostať pokutu do výšky stotisíc eur.