Iný výrobca, iná veľkosť. Po novom bude číslovanie oblečenia všade rovnaké

Raz vám sadne „M-ko“, inokedy musíte siahnuť po „L-ku“. Závisí to od výrobcu, značky či krajiny, z ktorej odev pochádza. Pretože, ako sa zvykne vravieť, každý má iné číslovanie. Po novom by však nezhody v číslovaní mali nadobro zmiznúť. Medzinárodná organizácia pre normalizáciu ISO totiž pripravila nové štandardy pre meranie tela a následné stanovenie správneho čísla oblečenia. Chce tak zosynchronizovať jednotlivých výrobcov po celom svete a zároveň docieliť, aby zákazníci vracali do predajní menej odevov.

dynamicstretch_hres_bi

Zdroj snímky: Mott & Bow

 

Rovnaké meranie, rovnaké číslovanie

V súčasnosti jednotlivé značky či krajiny pristupujú k tvaru tela a jeho meraniu inak. To má za následok, že číslovanie sa líši od výrobcu k výrobcovi. Medzinárodná organizácia pre normalizáciu preto vypracovala novú sériu štandardov ISO 8559, ktoré definujú ako a kde merať telo. Zároveň poskytuje pre výrobcov návod, ako z meraní správne odvodiť veľkosť. Vďaka tomu bude číslovanie oblečenia harmonizované po celom svete.

„Prispeje to k zníženiu prekážok v medzinárodnom obchode, tým, že poskytne univerzálnu sadu veľkostí a označovania. Zároveň to pomôže zjednodušiť informácie na vysačkách pre zákazníkov, keďže v súčasnosti miery na nich uvedené nesúvisia s meraním veľkosti tela,“ vyhlásila šéfka technickej rady novej série ISO 8559 Reena Pandarumová.

Synchronizácia výrobcov

ISO 8559 má dve časti. V prvej definuje meranie tela, tvorbu číslovania a tvarov, ktoré majú byť aplikované v odevnom priemysle. Druhá časť určuje primárne a sekundárne veľkosti pre rôzne druhy odevov. Cieľom tohto štandardu je vytvoriť medzinárodný systém, ktorý zabezpečí to, že si spotrebiteľ vyberie také oblečenie, ktoré mu padne ako uliate. A nebude sa musieť zaoberať tým, že každý výrobca si pre neho pripravil iné číslovanie.