Minit sa výrobcu 7days nebojí. Slovenské „fornetti“ expandujú do Viedne

Na juhu Slovenska vyrastie obria pekárenská výroba. Grécka spoločnosť Chipita chce v Kostolných Kračanoch piecť známe produkty 7days či Bake Rolls. Nová investícia vytvorí približne 600 nových pracovných miest. V neďalekej Dunajskej Strede už teraz pôsobí rýchlo rastúca slovenská firma Minit. Tá si však v boji o kvalitných pekárov verí.

Konateľ a zakladateľ František Ambrovics (vpravo) a franchise riaditeľ Ladislav Ambrovics vo vlajkovej lodi Minitu v Dunajskej Strede. Táto predajňa je špecifická v tom, že okrem klasických mini výrobkov ponúka celý pekárenský sortiment, vlastnú pizzu i možnosť na pohodlné sedenie. Zdroj snímky: Minit

Minit Slovakia je slovenská firma rodiny Ambrovicsovcov, ktorí k nám pred rokmi priniesli malé pečivo Fornetti. Pred rokom a pol však rebrandovali a pekárničky po celom Slovensku premenovali na Minit. V Dunajskej Strede pečú pekárenské výrobky nielen pre nich, ale aj pre veľké potravinové reťazce a svoje produkty vyvážajú do zahraničia.

Novej konkurencie, ktorá by im mohla odlákať zamestnancov, sa neobávajú. „Príchod tejto firmy je signálom toho, je Dunajská Streda a jej širšie okolie, teda región Žitného ostrova, je významná potravinárska oblasť a dokáže zabezpečiť nielen kvalitné suroviny ale aj vysoko kvalifikované ľudské zdroje. Samozrejme avizovaná aktivita tejto firmy nás postaví pred výzvy, ale verím tomu, že aj naďalej dokážeme zostať atraktívnym zamestnávateľom regiónu,“ hovorí pre Igelitku riaditeľ divízie Franchise Ladislav Ambrovics s tým, že ich firma ponúka zamestnancom rodinné prostredie.

Expanzia za hranice

Minitu sa dlhodobo darí. Medziročne sa obrat spoločnosti zvýšil o 15 percent, za čo podľa Ambrovicsa vďačia posilneniu spolupráce so súčasnými odberateľmi, ale aj akvizíciám nových partnerov u nás i v zahraničí. Firme sa totiž podarilo expandovať aj do Viedne. „Naša partnerská firma Minit Backwaren Rakúsko otvorila svoju tretiu prevádzku, tentokrát vo Viedni a okrem toho dodáva do viacerých kaviarní a pekární v Rakúsku,“ pokračuje Ladislav Ambrovics.

Firma celkovo do zahraničia vyváža skoro tretinu svojich produktov, konkrétne do Česka, Poľska, Maďarska i Rakúska a pracuje na ďalšom posilnení exportu. Minit nedávno spustil BIO líniu výrobkov v sieti Billa.

Chipita ide piecť vo veľkom

Chipita chce svoj závod pri Dunajskej Strede začať stavať v prvej polovici budúceho roka a výrobu spustiť o rok na to. Celková kapacita závodu má byť 72-tisíc ton pečiva. „Navrhovaný výrobný závod Chipita Slovakia bude vyrábať na 3 linkách croissanty a na jednej linke slané občerstvenie Bake Rolls,“ uvádza spoločnosť v zámere, ktorý predložila na posúdenie úradom.

Denne by tak mohlo pekáreň opustiť 3,3 milióna balení croissantov a pol milióna balení Bake Rolls. Chipita chce na juhu investovať 63 miliónov eur.