Slovenka šije eko vrecúška z kukuričného škrobu

Keď jej počas materskej dovolenky začali pribúdať veľké nákupy ovocia, zeleniny a pečiva, mladá mamička Andrea Meredith si uvedomila, koľko plastových vrecúšok, a teda aj plastového odpadu si spolu s nimi domov vždy prinesie. „Vedela som, že musíme začať nakupovať zmysluplnejšie a viac cielene. Pri pohľade na náš smetný kôš plný plastových obalov od všetkého možného som si povedala, že to skúsime v našej rodine robiť inak,“ spomína Andrea Meredith na to, ako sa minulé leto zrodila myšlienka na eko vrecúška Beniki.

Na začiatku však bolo potrebné nájsť materiál, ktorý bude vhodnou náhradou. Teda funkčný, ľahký a navyše prírodný. „Pol roka som testovala rôzne materiály, nite a stuhy, aby bolo vrecko znovu použiteľné a prírodné. Bolo to celkom náročné obdobie, ale som rada, že som našla tento výnimočný materiál – kukuričný škrob,“ hovorí.

Eko vrecúška sa vrátia do prírody

Vrecúčka sú vyrobené z polyaktidu. Ide o textilné vlákno vyrobené z kyseliny polymliečnej (PLA). Základnou a jedinou surovinou na výrobu PLA je rastlinná biomasa, konkrétne kukurica, z ktorej sa získava kukuričný škrob. Pri vysokých teplotách sa z neho prostredníctvom izolácie získava glukóza. Po úprave na kyselinu mliečnu, neskôr kyselinu polymliečnu, vzniká prvý základ PLA. Po spracovaní na polylaktidové vlákna vzniká tkaním prírodný materiál.

„Po hľadaní a testovaní materiálov som vymýšľala strihy, hľadala správnu technológiu šitia a testovala nosnosť tak, aby bolo vrecko znovu použiteľné a spoľahlivé. Najväčšiu radosť mi robí výnimočnosť materiálu, ktorý je prírodný,
priehľadný ako plastové vrecko, priedušný a navyše recyklovateľný,“ uvádza Andrea Meredith.

Vrecúško unesie 1,5 kg nákup chleba, pečiva, ovocia či zeleniny. Navyše, po doslúžení sa recykláciou vráti späť do prírody. Pred kompostovaním je potrebné odstrániť stuhy a vložiť vrecko do odpadkového koša vyznačeného hnedou farbou. V priemyselnom kompostéri, kde sú podmienky na rozklad materiálu umelo nastavené na ideálne hodnoty, sa materiál eko vrecka rozloží v rámci niekoľkých týždňov na kompost, vodu a CO2.

Šijú sa na Slovensku

Prírodný materiál na eko vrecúška Andrea Meredith objednáva zo zahraničia, nite, stuhy a etikety sú od lokálnych dodávateľov. Ako hovorí, so šitím jej pomáhajú šikovné ruky pani krajčírky. Beniki vrecúška sa dajú kúpiť v rovnomennom e-shope.