Bažant ´73 sa v Tescu dotiahol na Plzeň. Cenou

Keď vlani pred letom uvádzal Heineken na trh pivo Zlatý Bažant ´73, na vratnú pollitrovú fľašu nalepil odporúčanú maloobchodnú cenu 0,79 eura. Dnes sa jeho cena vyšplhala podstatne vyššie. Tesco ho totiž začalo predávať za 1,05 eura, čo je suma, ktorá pri českých a slovenských pivách varených vo veľkom svieti akurát tak na Pilsner Urquell.

Sedemdesiattrojka je pivo uvarené podľa receptúry zo 70. rokov tradičnou varnou metódou. Heineken ňou reagoval na aktuálnu retrovlnu. Pivo nalial do klasických „tučných“ fliaš, prispôsobil tomu celý marketing a zaznamenal úspech.

Ten momentálne zúročuje britský reťazec Tesco, ktorý na pivo nalepil cenovku 1,05 eura a v akcii ho predáva za 0,79 eura. Hoci sa rozdiel môže zdať v absolútnych číslach malý, prakticky ide o nárast ceny viac ako 30 percent. „Tvorba maloobchodných cien je výhradne v rukách obchodných reťazcov. Spoločnosť Heineken Slovensko svoju predajnú cenu produktu Zlatý Bažant ´73 nezmenila,“ uvádza výrobca v stanovisku pre Igelitku. Tesco na otázky Igelitky nereagovalo.

Aj ďalšie reťazce účtujú viac ako bola pôvodná odporúčaná cena. Napríklad Terno predáva Bažant ´73 za 0,89 centov, Billa za 0,99 centov.