Zdravstvuj Rossia. Minit chce dobyť Moskvu

Firme Minit rodiny Ambrovicsovcov je Slovensko primalé a čoraz častejšie sa pozerá do zahraničia. Pekárenská spoločnosť, ktorá u nás preslávila malé dopekané pečivo „fornetti“, úspešne podniká v Česku a pobočky otvára aj vo Viedni.

Najnovšie sa ale firma rozhodla expandovať na východ. Začiatkom februára otvorila v ruskom meste Astrachan blízko Kaspického mora dve prevádzky, krátko na to k nim pribudla aj tretia. To však majiteľom nestačí a v rozširovaní svojich predajní chcú na východe pokračovať.

Prvá predajňa Minit v Rusku. Zdro snímkyj: Minit

Chceli nás v Rusku

„Rusovi žijúcemu na Slovensku sa zapáčili naše produkty a náš koncept. Chcel to ukázať ľuďom vo svojom rodnom meste, a tak sme tam,“ hovorí Gábor Menyhárt, export manažér firmy Minit. Kým v Astrachane pripravili dve predajne, prešlo pol roka.

„Všetko bolo pripravené u nás vo firme, takže naše ruské predajne sa vôbec neodlišujú od tých slovenských, vyzerajú a fungujú tak isto ako u nás,“ vysvetľuje Menyhárt. Pár dní pred oficiálnym otvorením prvej prevádzky spolu s kolegom vycestoval, aby na mieste sledoval, ako prebieha inštalácia nábytku a školenia predavačiek.

„Zákazníci sa o naše produkty zaujímajú, pretože takýto spôsob prípravy dopekaného pečiva je v Rusku nový,“ opisuje  Menyhárt dojmy, ktoré získal počas prvých dní po otvorení. Na začiatku ponúkajú len štyri druhy slaného a štyri druhy sladkého pečiva, no už teraz vedia, že ponuku budú rozširovať. Sortiment špeciálne neupravovali, spoliehajú sa na to, že Rusi majú podobné chute ako Slováci.

Dobyjeme Moskvu

V máji Minit otvoril v Astrachane aj tretiu prevádzku. Okrem toho svoje produkty vyváža aj do Bieloruska, kde však nemá otvorené vlastné prevádzky. „Keď sa budú prevádzky v Astrachane vyvíjať správnym smerom a náš koncept sa osvedčí, určite chceme expandovať aj do iných miest a samozrejme našim cieľom by bolo „dobytie“ Moskvy,“ hovorí Menyhárt.

Čo je Minit

Minit Slovakia je slovenská firma rodiny Ambrovicsovcov, ktorí k nám pred rokmi priniesli malé pečivo Fornetti. Pred rokom a pol však rebrandovali a pekárničky po celom Slovensku premenovali na Minit.

Minitu sa dlhodobo darí. Minulý rok sa medziročne obrat spoločnosti zvýšil o 15 percent, za čo podľa franchise riaditeľa Ladislava Ambrovicsa vďačia posilneniu spolupráce so súčasnými odberateľmi, ale aj akvizíciám nových partnerov u nás i v zahraničí.

Firme sa totiž podarilo expandovať aj do Viedne. „Naša partnerská firma Minit Backwaren Rakúsko otvorila svoju tretiu prevádzku, tentokrát vo Viedni a okrem toho dodáva do viacerých kaviarní a pekární v Rakúsku,“ hovorí Ambrovics.

Firma celkovo do zahraničia vyváža skoro tretinu svojich produktov, konkrétne do Česka, Poľska, Maďarska i Rakúska a pracuje na ďalšom posilnení exportu. Minit nedávno spustil BIO líniu výrobkov v sieti Billa.