Britská módna značka si účtuje „daň za kilá“. Ceny prehodnotí

Módna značka New Look sa dostala pod paľbu kritiky za to, že si za nohavice vo väčších veľkostiach pýta viac peňazí než za tie menšie. Najnovšie hlási, že svoje ceny prehodnotí tak, aby boli všetci zákazníci spokojní.

Keď zákazníčka objavila, že „plus-size“ nohavice stoja o 15 percent viac ako tie z hlavnej kolekcie, rozpútala sa debata o tom či viac spotrebovanej látky sa má rovnať aj vyššej cene. BBC pripomína, že kým jedna strana diskusie to považuje za logické, druhá to hodnotí ako „daň za kilá.“

Daň za kilá

„Niektorí ľudia si nevyberajú svoju veľkosť, alebo výšku. Ak máte kvôli tomu platiť viac peňazí, podvedome to môžete vnímať, ako keby vám niekto hovoril, že máte schudnúť,“ hovorí pre BBC plus-size modelka Nyome Nicholasová-Williamsová s tým, že to vníma ako diskrimináciu.

Plus-size módna návrhárka Anna Scholzová jej na to odpovedala, že šiť oblečenie rôznych veľkostí za rovnakú cenu má svoje limity. V istom okamihu už je potrebné spotrebovať na väčšie tričko dvakrát toľko látky, ako pri štandardnej veľkosti. „Predávame veľkosti od 16 do 28 (v európskych mierach veľkosti 44 až 56). Ak by sme robili menšie, tiež ich ocením inak,“ hovorí Scholzová.

Budú menšie lacnejšie?

Obchodná politika značky New Look rozprúdila v Británii širokú diskusiu. Stĺpčekárka denníka The Telegraph Sara Mcgooganová napísala, že takéto kroky sú urážkou všetkých žien. Krokom značky nerozumie ani Emily Sutherlandová, ktorá píše pre módny časopis Drapers.

„Obchodníci môžu hovoriť, že väčšie veľkosti si vyžadujú viac látky, a tak je ich výroba drahšia. Zákazníci však poukazujú na to, že veľkosti pre vysoké či tehotné ženy, ktoré taktiež spotrebujú viac látky, nestoja viac. A napokon menšie kúsky len ťažko budú lacnejšie,“ píše Sutherlandová.

New Look vo svojom stanovisku napísal, že momentálne prehodnocujú svoju cenovú politiku pri plus-size kolekcii tak, aby vyhoveli zákazníkom aj svojmu biznisu. Začiatkom roka značka oznámila, že v Británii bude musieť v rámci šetrenia zatvoriť 60 obchodov a zrušiť 1000 pracovných miest.