Martinus rastie. Čoskoro otvorí na strednom Slovensku

Martinus začínal ako malé kníhkupectvo v Martine, ktoré zaberalo iba zopár metrov štvorcových. Hoci neskôr prerástol do najväčšieho predajcu kníh na internete u nás, nezabudol ani na kamenné prevádzky. Najnovšie rozširuje ich sieť a čoskoro otvorí v Banskej Bystrici.

Zdroj snímky: Igelitka

Martinus má momentálne deväť predajní, ktoré prevádzkuje v Bratislave, Košiciach, Lučenci, Martine, Žiline, Považskej Bystrici, Nitre a Poprade. Najnovšie sa chystá do nového obchodného centra Terminal v Banskej Bystrici. Pre kníhkupectvo už od apríla hľadá manažéra.

Nové obchodné centrum

OC Terminal je súčasťou novej autobusovej stanice v Banskej Bystrici a hotový by mal byť koncom leta. Viac ako 11-tisíc metrov štvorcových predajnej plochy mal developer skoro kompletne prenajatých už na začiatku tohto roka. Okrem Martinusu, tam podľa portálu Bystricoviny.sk otvoria svoje obchody aj obuv CCC a Deichman, predajcovia oblečenie Lindex, C&A, Takko či športový predajca Sportisimo.

Zdroj snímky: Martinus

Kníhkupectvá u nás

Martinus na našom trhu pôsobí už od roku 1990, keď ho založili bratia Miroslav a Jozef Santusovci. Neskôr sa k nim pridal aj vtedy ešte študent Michal Meško. Ten začal programovať internetový obchod, ktorý je dnes na Slovensku najväčším. Martinus je tiež druhým najväčším predajcom kníh u nás. Vlani zaznamenal tržby takmer 8,4 milióna eur.

Jednotkou na trhu je Panta Rhei, ktorá vlani utŕžila viac ako 38 milióna eur. Celkovo prevádzkuje 47 kníhkupectiev po celom Slovensku. Postupne rastie aj sieť Knihy pre každého, ktorá má 13 obchodov a rozbieha aj predaj na internete. Vlani boli jej tržby skoro 3,3 milióna eur.