Lesk a bieda Polusu. Zachráni ho Lidl?

„V Poluse si kúpim veci, ktoré sa mi zídu. Ty brďo, fakt? Ti vravím…  No, ty koky!“ spievala skupina Horkýže Slíže v roku 2002. V tom čase to bolo vychytené obchodné centrum. A čo dnes?

Polus City Center otvorili v roku 2000 a keďže to bol prvý obchodný dom takéhoto typu v hlavnom meste, bola to veľká sláva. Na ploche viac ako 40-tisíc metrov štvorcových ponúkal obchody s módou či elektronikou, ale aj osem kín s priemernou kapacitou jedného kina 220 miest. Mladé páry chodili do Polusu na rande a neskôr napríklad aj na Burger King, na ktorý sa stáli rady. Ten tam však nevydržal dlho a z nášho trhu sa ani nie po dvoch rokoch stiahol, aby sa vlani opäť vrátil, ale tentokrát do Bory Mall a už v rukách iného franšízanta.

Medzičasom sa však z Polusu stalo viac než miesto nákupov miesto služieb. Medzi jeho nájomníkov nepatria nejaké lukratívne módne značky, ale zato pošta, osem bánk, hypotekárne centrum i tri poisťovne. A tie sú lákadlom pre návštevníkov z okolia. Prejsť pol mesta, aby si niekto išiel do Polusu kúpiť módne vychytávky, sa dnes už nerobí.

Polus mal s Carrefourom starosti

Veľkú zásluhu na súčasnom stave Polusu má Carrefour. Sieť tu mala jeden zo svojich piatich hypermarketov. Obrovský priestor, ktorý si prenajímala od roku 2000 však v posledných rokoch nedokázala udržať plný. Neplatila dodávateľom, a tak jej ostali prázdne police, ktoré striedala snaha roztiahnuť jeden tovar po jeho celej dĺžke. Zákazníci si tak v obchodnom centre základné potraviny nemohli kúpiť.

Takto vyzeral Carrefour v Poluse v januári 2016.

Do veľkých problémov sa Carrefour dostala už v roku 2016. Dobehli ho veľké dlžoby a veritelia si začali pýtať späť svoje peniaze. Firmu na chvíľku zachránila reštrukturalizácia a vstup bývalého finančného partnera Penty Jozefa Špirka. V Poluse sa zmenšila plocha, na chvíľu sa doplnili aj regály. Pád reťazca však pokračoval.

V priebehu roka 2017 reťazec zatvoril štyri zo svojich piatich obchodov vrátene prevádzky v Poluse, ten posledný Carrefour v bratislavskej Danubii zhasol svetlo a zamkol v januári minulého roka. Celý príbeh Carrefouru na Slovensku sa dočítate tu.

Polus bol teda od decembra 2017 bez veľkého predajcu potravín. Jeho úlohu len čiastočne suplovali menšie prevádzky a sieť Delia. Novým nájomcom by sa mal stať Lidl, ten však ešte nevie, kedy. Ako povedal hovorca reťazca Tomáš Bezák pre Hospodárske noviny, závisí to od vlastníka, ktorý upravuje priestory.

Zatiaľ Polus pôsobí opustene. Prázdne priestory i čierny igelit na výkladoch. Pozrite sa na fotky v galérii.