Fantóm, ktorý stvoril Lidl, je najbohatším Nemcom

Nemecké médiá ho nazývajú fantómom. Na internete má totiž iba dve fotky. Okrem toho však aj 37 miliárd eur na účte. Majiteľ sietí Lidl a Kaufland Dieter Schwarz sa vďaka nim stal najbohatším človekom v Nemecku.

Jedna z dvoch fotografií, ktoré kolujú po internete.

Podľa prepočtov ekonomického magazínu Bilanz majú aktíva 77-ročného podnikateľa momentálne hodnotu 37 miliárd eur. To s prehľadom stačí na to, aby z nemeckého trónu najbohatších ľudí zosadil rodinu Reimannovcov, ktorým na konte svieti suma „iba“ 30 miliárd eur. Píše portál Märkische Online Zeitung. Dieter Schwarz je tak najmajetnejším, ale zároveň aj najtajomnejším podnikateľom v krajine. Svoje súkromie si totiž prísne stráži, čo to sa však dá vyčítať z jeho práce.

Preč s tovarom, ktorý sa nepredáva

História Lidlu siaha do tridsiatych rokov minulého storočia, keď Dieterov otec, Josef Schwarz, vybudoval v meste Heilbronn veľkoobchod s ovocím. Potom však prišla vojna a novodobá história spoločnosti Schwarz Gruppe sa začala písať až v roku 1973. Práve vtedy otvorili prvý moderný Lidl v meste Ludwigshafen neďaleko Frankfurtu. Predajňa zamestnávala troch ľudí a ponúkala približne päťsto produktov.

Keď v roku 1977 Josef Schwarz zomrel, kontrolu nad podnikom prevzal Dieter. A ten sa začal sústrediť na diskontný predaj. Z políc vyhodil produkty, ktoré sa nepredávali a veľkosť predajní držal na čo možno najmenšej úrovni. Úspech na seba nenechal dlho čakať.

Predajňa v sedemdesiatych rokoch. Zdroj snímky: Lidl

V osemdesiatych rokoch Lidl otvoril 300 predajní naprieč Nemeckom. Deväťdesiate roky znamenali pre reťazec expanziu do zahraničia. Tá sa začala vo Francúzsku a dnes Lidl prevádzkuje viac ako 10-tisíc predajní v 27 krajinách sveta. Do rodiny Schwarz Gruppe patrí aj Kaufland, ktorý vznikol v roku 1984. A za úspechom skupiny stojí práve šedá eminencia Dietera Schwarza.

Lidl si kúpil meno

Ten má na svedomí aj názov reťazca. Nechcel, aby predajne niesli jeho vlastné meno. Pomenovanie Schwarz Market, teda Čierny trh, by im totiž dobrú reklamu nerobilo. Preto navštívil bývalého biznis partnera svojho otca, ktorý mu však svoje priezvisko Lidl nedovolil používať. Dieter však v novinách objavil článok o maliarovi a vyslúžilom učiteľovi Ludwigovi Lidlovi, ktorý mu za tisíc frankov svoje meno rád prepožičal.

A ešte jedna legenda na záver. Ako píše Guardian, Schwarz si svoje súkromie stráži tak dôsledne, že raz odmietol cenu pre podnikateľa roka len preto, aby sa vyhol fotografovaniu.