Dermacol dobyl Hollywood i Dubaj. Príbeh legendárneho make-upu

„Po filmoch Obchod na korze, Lásky jednej plavovlásky, Diamanty nocí a ďalších filmových dielach žiada teraz svet od Barrandova i líčidlá,“ hovorí stará reklama na Dermacol. Značka, ktorá vznikla pri pražských filmových štúdiách, totiž prerazila aj v Hollywoode. Dnes ju vyvážajú do päťdesiatky krajín a na arabskom trhu ju dokonca skúšajú kopírovať.

Make-up, ktorý prerazil aj v Hollywoode. Zdroj snímky: Dermacol

Príbeh Dermacolu sa pritom začal úplne nevinne. Lekári chceli pomôcť malému dievčatku zakryť materské znamienko, ktoré sa nedalo inak vyliečiť. Ústav lekárskej kozmetiky preto v roku 1965 vyslal svoju najlepšiu kozmetičku Olgu Knoblochovú do Filmových štúdií Barrandov. Tam pôsobil Vlastimil Boublík, expert na vývoj a výrobu divadelných a filmových líčidiel. Po niekoľkých mesiacoch spoločne vyvinuli produkt, ktorý mal také dobré krycie schopnosti, že licenciu na neho v roku 1969 predali až do Hollywoodu. Opäť náhodne.

Smer Hollywood

Barrandov navštívil švajčiarsky producent s manželkou a počas exkurzie si šiel pozrieť aj Dermacol. Ten sa totiž vyrábal dlhé roky práve pri štúdiách. Olga Knoblochová im predviedla ako veľmi ľahko a účinne zakryť starecké škvrny, ktoré starší manželia mali. Domov si vzali sady make-upu a čoskoro sa ozvali s požiadavkou, že by radi kúpili práva na receptúru cover make-upu pre Hollywood. Produkt z vtedajšieho Československa tak pomáhal slávnym filmových hviezdam priblížiť sa k dokonalosti. K make-upu Dermacol postupne pridal odlíčovacie mlieka, krémy a dekoratívnu kozmetiku. Najobľúbenejším produktom značky však ostal make-up.

Olga Knoblochová líči. Zdroj snímky: Dermacol

Značka Dermacol fungovala od svojho vzniku ako súčasť filmových štúdií. Po revolúcii však šla do kupónovej privatizácie bez Barrandova. Podiel v kozmetickej firme získalo niekoľko investičných fondov, napokon sa majiteľom stal český finančník Vladimír Komár. Ten do značky výrazne investoval. V roku 2002 presunul výrobu Dermacolu z laboratórií Filmového štúdia Barrandov najprv do pražskej Ruzyne, neskôr do vlastnej fabriky v Brne.

Dermacol a arabské napodobeniny

K stratégii firmy patrí expanzia za hranice, aj preto vyváža svoje produkty do päťdesiatich krajín. Dermacol je obľúbený napríklad v Strednej a Juhovýchodnej Ázii, ale aj na Blízkom Východe, pretože medzi arabskými ženami má špeciálne postavenie. Arabky sa totiž výrazne líčia a túžia po svetlejšej pokožke. Dermacol Cover Make-up sľubuje zosvetlenie až o dva odtiene. Jeho popularita však viedla k tomu, že len v roku 2009 bolo na arabskom trhu objavených viac ako 20 falošných „dermacolov“.

Na arabskom trhu sa objavila napodobenina Darmecool. Zdroj snímky: Dermacol

Dermacol sa predáva aj v Spojených štátoch, Kanade či Austrálii. Vlastné značkové obchody má spoločnosť v Česku, jeden v Bratislave, v budúcnosti majú pribúdať ďalšie aj v arabských krajinách. A to všetko vďaka receptúre make-upu, ktorá uzrela svetlo sveta pred vyše 50 rokmi.

„Kedysi v make-upoch nebola UV ochrana, hmoty boli viac krycie, pretože neboli žiadne zákroky, ktoré odstraňovali dermatologické defekty na tvári. Mali určitú zvlhčujúcu vlastnosť, ale s dnešnými make-upmi sa to nedá porovnať. Dnes sú make-upy jemnejšie, nielen, že obsahujú UV ochranu, ale aj zložky ako zlato, omladzujúce a hydratačné látky,“ hodnotí Olga Knoblochová, vďaka ktorej slovo „dermacol“ zľudovelo a ešte aj dnes sa používa ako synonymum make-upu.