Príbeh slávnych chrumiek, ktoré prežili desaťročia aj bez reklamy

Volajú sa jednoducho. Chrumky. Celým menom Kukuričné chrumky arašidové, pochúťka k nápojom. A väčšina ľudí ich volá „komunistické chrumky“. Tak ako je jednoduchý názov, tak jednoducho si dokážu už viac ako štyridsať rokov nachádzať svojich zákazníkov. Aj bez reklamy.

Zdroj snímky: Tesco

Arašidové chrumky začali vyrábať Nitrianske mlyny a cestovinárne v roku 1974. Od roku 1991 prešla výroby na spoločnosť Miva, ktorá si mlyny spočiatku prenajímala a potom aj sprivatizovala. Dnes sa chrumky vyrábajú rovnakou receptúrou a predávajú v nezmenenom červeno-modro-bielom obale. Dosť krátky príbeh o pochúťke k nápojom, ktorú poznajú generácie, však?

Chrumky bez reklamy

Zistiť viac o chrumkách sa však dá len ťažko. Majiteľ spoločnosti Dušan Kuča, totiž s médiami takmer vôbec nekomunikuje. Vraj nepotrebuje publicitu. A toto heslo uplatňuje aj pri najslávnejšom produkte svojej firmy, ktorá okrem chrumiek produkuje aj múku. Miva totiž nemá žiadne marketingové oddelenie ani webovú stránku a reklamu na chrumky by ste hľadali márne.

„Riadime sa krédom, že kvalita výrobku je najlepšia reklama. Peniaze na marketing radšej investujeme do nákupu najkvalitnejších surovín,“ povedal Dušan Kuča pred časom pre denník Sme. Fanúšikovia si však založili na Facebooku vlastné stránky. Napríklad jedna s názvom Staré komunistické chrumky má viac ako 120-tisíc fanúšikov.

Rovnako ako kedysi

Podľa slov majiteľa firmy, zmena tradičného obalu neprichádza do úvahy. Takto ho totiž ľudia poznajú už desaťročia a takto sa predáva aj v slovenských obchodoch v Británii, Írsku či Kanade. Rovnako zmenu nepotrebuje ani receptúra.

„Základnými surovinami na výrobu sú kukuričná krupica a arašidy. Kukuričná krupica je od domácich alebo českých dodávateľov, arašidy dovážame zo zahraničia, ale pražia sa u slovenského dodávateľa a melú sa priamo v našej výrobe. Chrumky sú bez prídavných látok a vďaka tomu majú výraznú arašidovú chuť,“ dodal v ojedinelom vyhlásení pre Sme Dušan Kuča.

Úspech v zahraničí

Zvesť o chrumkách sa pred dvomi rokmi dostala do celého sveta. A to vďaka americkej youtuberke EmmyMadeInJapan, ktoré vo svojich videách ochutnáva špeciality z rôznych krajín. Do rúk sa jej dostali aj tie zo Slovenska a z chrumiek bola nadšené. „Vau, Skvelé,“ komentovala ich výraznú arašidovú chuť. Video si pozrelo takmer 900-tisíc ľudí.