7 dní v obchode. CBA predaná, Nutella bledšia a Starbucks otvorený

Obchod roka v slovenskom maloobchode je na svete. Prečítajte si aj ďalšie udalosti týždňa.

Starbucks v OC Central otvoril v utorok 7. novembra. Zdroj snímky: Igelitka

Ďalší Starbucks

V poradí už štvrtú kaviareň v Bratislave otvorila 7. novembra americká sieť Starbucks. Po Auparku, Eurovei a Avione prišiel na rad aj OC Central. Ten avizoval rokovania so zástupcami Starbucksu už pri jeho vstupe na náš trh minulý rok, napokon sa prevádzka v obchodnom centre na Trnavskom mýte pre zákazníkov otvorila až teraz. Vstup do kaviarne je z vnútra i z ulice.

 

CBA Slovakia je predaná

O predaji CBA Slovakia sa hovorilo už roky. Po viacerých špekuláciách napokon k obchodu došlo. Sieť s 310 predajňami po Slovensku prevezme súkromný investičný fond Polish Enterprise Fund VI, ktorý spravuje skupina Enterprise Investors. Tá vlastní napríklad aj pätinu akcií v Kofole. Cenu obchodu nepoznáme, ale okrem vyplatenia doterajších majiteľov sa fond zaviazal, že naleje do reťazca 16 miliónov eur na jeho oddlženie a ďalší rozvoj. Enterprise Investors má dve úspešné skúsenosti s maloobchodom za sebou. Najprv rozvinuli a potom predali poľský reťazec Dino i rumunskú sieť Profi.

 

Nový Hobby Park Sekčov

Prešovský Sekčov nedostane nákupné centrum, ale hobby park. Shopping Park Arkadia s rozlohou okolo 25-tisíc štvorcových metrov mal ponúknuť na sídlisku 120 prevádzok. Veľkolepé plány však zabrzdila kríza. Teraz sa nový majiteľ pozemkov neďaleko od Rusínskej cesty rozhodol pre jednoduchší variant – dva samostatne stojace obchodné domy. V jednom by mal sídliť predajca nábytku a v druhom predajca kúpeľní a sanity. Predpokladaný termín otvorenia stanovil na apríl 2019.

Nutella zbledla

Pozornému oku nemeckých milovníkov Nutelly neuniklo, že lieskovooriešková pomazánka má o odtieň svetlejšiu farbu. Môže za to fakt, že jej výrobca – spoločnosť Ferrero – zvýšila podiel sušeného mlieka. Špekuluje sa i o tom, že firma potichúčky znížila aj podiel kakaa. Zatiaľ nie je jasné, ako sa receptúra zmenila v iných krajinách. Tlačové oddelenie v Česku pre portál idnes.cz priznalo, že nedávno došlo k „vylepšeniu receptúry v súlade so zmenou preferencií chutí u spotrebiteľov“. Naďalej však platí, že hlavnými zložkami receptu je cukor a palmový olej.

 

Nemecký Amazon je už aj po česky

Česi odkladajú slovníky, na nemeckej verzii Amazonu si už nakúpia v rodnom jazyku, aj s prepočtom na české koruny. Od utorka je k dispozícii česká mutácia internetového predajcu na adrese Amazon.cz. Novinkou je aj telefonický alebo e-mailový zákaznícky servis či objednávka v českom jazyku.