Píše redaktor Igelitky Ľudovít Hurban.
Keď som sa rozhodol, že vymením počítač za pokladňu a pôjdem na niekoľko týždňov pomáhať v hypermarkete, očakával som rôzne bizarné situácie. Gigantické nákupy, šírenie paniky, stovky minutých roliek toaletného papiera či rôzne nákupy zaváňajúce šírením paniky. Čo som však rozhodne neočakával je, že sa potraviny zmenia na záhradkárstvo a hračkárstvo.
Možno aj preto sa vláda a krízový štáb, ktorý je vytvorený na riešenie koronakrízy, rozhodol, že od pondelka povolí otvorenie niektorých nových druhov predajní. Tými napríklad sú:
- záhradníctva a predajne záhradnej techniky
- očné optiky
- predajne a servis bicyklov
- notári a advokáti
- stavebniny
- galantérie a metrový textil
- farby, laky
- predajne inštalácií a elektroinštalácií
- železiarstva
Z vlastných skúseností však viem, že na jednu dôležitú vec štát zabudol. Hračkárstva.
Namiesto potravín záhradkárstvo
Odhliadnuc od toho, čo ľudia skutočne k životu potrebujú, ako pracovník jediného otvoreného obchodu – s potravinami – za uplynulé dva týždne, viem zodpovedne povedať, čo chcú. Pivo, múku, ryžu, droždie, ocot. Ohromný dopyt bol však najmä po hrabliach, lopatkách, zemine, kvetináčoch, semiačkach, priesadách, muškátoch, hrantoch, miskách, krhliach, polievačkách a hadiciach.
V podstate čokoľvek, čo mohlo ľudí tak trochu odpútať od rutiny a smutného domáceho väzenia, išlo v posledných dňoch v potravinách na dračku. Ak by pokladník na chvíľu zavrel oči, ľahko mohol pri niektorých nákupoch dostať pocit, že pracuje v Hornbachu a nie v potravinách.
„Ide víkend, má byť pekné počasie, tak čo budeme robiť doma. Pôjdeme posadiť,“ znela v podstate univerzálna odpoveď na otázku, prečo sa rozhodli zobrať si práve štyri 50 litrové vrecia substrátu. Darmo, ľudia si vyžitie nájdu, nech sa deje čokoľvek.
Zabudli na hračky
Zoznam znovuotvorených prevádzok na začiatku článku nie je úplný, no sú vypichnuté tie najdôležitejšie obchody. Vzhľadom na to, po čom ľudia skutočne túžia, sa nedá proti výberu nejako zásadne protestovať.
Iste, mohli by v rámci prísnych opatrení zostať zatvorené všetky obchody aj naďalej, ale to nie je cesta. Ľudia sa vynájdu, tak, ako to ukázala fotografia z bratislavskej hrádze z nedeľného popoludnia. Na nerozoznanie od letných dní. Aj čo sa týka počasia, aj čo sa týka počtu ľudí na hrádzi.
V praxi to znamená, že čo si ľudia nemohli nakúpiť v záhradkárstve, nakupovali v potravinách. Jedna vec však v zozname chýba. Hračkárstva. Okrem zeminy, semien a s tým súvisiacich vecí ľudia v neuveriteľných množstvách berú aj hračky. Všetky.
Samopaly, pištole, puzzle, spoločenské stolové hry, akčné figúrky, bábiky, bublifuk, bedmintonový set pre začiatočníkov či stolný futbal do obývačky. Keďže hračkárstva zatiaľ svoje brány neotvoria, hypermarkety sa o rastúce tržby na non-food sortimente báť nemusia. Zatiaľ.