Zálohovanie cigaretových ohorkov? Berlínčania podpisujú petíciu

Povaľujú sa na uliciach i v prírode. Odhodené cigaretové ohorky nie sú iba estetickým problémom, ale hlavne záťažou pre životné prostredie. Filter cigariet je síce vyrobený z celulózy, no ide o syntetický materiál, ktorý sa v prírode rozkladá 10 až 15 rokov. Nerozloží sa však úplne, ale iba na syntetické vlákna. Okrem toho ohorok obsahuje množstvo chemických látok, ktoré sú pre prírodu nebezpečné. Jeden cigaretový ohorok dokonca môže znečistiť až 500 – 1000 litrov vody. Berlínčania sa chcú preto ohorkov nadobro zbaviť.

Na svete sa ročne vyrobí približne 6 biliónov cigariet ročne a odhaduje sa, že až dve tretiny z nich skončia odhodené mimo smetných košov. Berlínčania sa rozhodli s týmito nelichotivými dátami bojovať a podpisujú petíciu za ich zálohovnaie. Autorom myšlienky je Stephan von Orlow, ktorý navrhuje, aby sa každá cigareta zálohovala 20 centami. Škatuľka cigariet by sa tak predražila o 4 eurá. Fajčiari by zbierali ohorky do vreckového popolníka a po jeho naplnení by ho mohli vrátiť všade, kde sa cigarety predávajú. Zálohu by dostali späť a popolníky by potom putovali na miesto, kde by boli bezpečne zlikvidované.

Koniec ohorkov

Do dnešného dňa petíciu podpísalo už 59-tisíc ľudí. Cieľom aktivistu je dosiahnuť hranicu 75-tisíc podpisov. Ak sa mu to podarí, bude sa snažiť nájsť podporu nemeckej vlády a presvedčiť aj nemeckú asociáciu výrobcov cigariet. Lobisti tabakového priemyslu však uvádzajú, že zálohový systém funguje iba pri znovupoužiteľných produktoch, ako sú napríklad fľaše. „To neplatí pre dnešné cigaretové ohorky,“ cituje nemeckého šéfa tabakových lobistov Jana Mückeho The Irish Times.

Odhodené ohorky však prekážajú aj Európskej únii. Podľa novej stratégie pre plasty musia výrobcovia finančne prispieť na čistenie, zber a nakladanie s cigaretovými ohorkami. Ide o súčasť iniciatívy proti používaniu jednorazových plastov.