Máte radi tuniaka? Rastúci dopyt ho dostáva na pokraj vyhynutia

Na raňajky, večeru, na výlet, alebo len tak z chuti. Tuniak v konzerve už dlhodobo patrí medzi top rýchle pochutiny slovenských domácností. Obľúbený je kvôli obstojnej chuti, ktorá ihneď nepripomína klasický rybí zápach, navyše, je to, ako všetky ryby, aj zdravé jedlo.

Rastúci dopyt po tejto morskej rybe však podnietil vedcov z magazínu Fisheries Resarch, aby sa bližšie pozreli na to, ako sa k tuniakom dnes správame. Ich zistenia sú alarmujúce. Za posledných 60 rokov sa počet vylovených tuniakov vo svete zvýšil o viac ako 1000 percent.

Tuniaky čoskoro čakajú ťažké časy. (Zdroj: Maxpixel)

Vyhynutý tuniak

Výskumníci odhadujú, že dnes sa ročne z mora vyloví asi šesť miliónov ton tuniakov, čo je rýchlosť, ktorá už ohrozuje populáciu tuniaka a môže viesť až k vyhynutiu. „Tuniak sa dnes loví vo všetkých regiónoch, v ktorých sa dá. Už nie sú žiadne nové priestory na lov a ryby chytáme v takých množstvách, ako to ide,“ cituje Guardian Angie Coulterovú z iniciatívy Sea Around Us.

Ich celosvetová štúdia je vôbec prvou na svete, ktorá odhadla, aké množstvo tuniakov sa ročne vytiahne z oceána. Rastúci dopyt po druhej svetovej vojne poháňa ohromný rozvoj priemyselného rybárčenia. Vedci upozorňujú najmä na technologický pokrok, ktorý umožňuje loviť ohromné množstvá rýb.

Ohrozený ekosystém

Ak z morí zmizne tuniak, ovplyvní to celý potravinový reťazec, upozorňuje Angie Coulterová. Tuniak je totiž rovnako predátor, ako korisť. Lovia menšie ryby a drobné bezstavovce, no zároveň sú zdrojom jedla pre väčší morský život, akým sú žraloky a veľryby.

„Ak prídeme o tuniaky kvôli nadmernému lovu, zničíme vzťahy v potravinovom reťazci a rozvrátime funkciu celého ekosystému. To znamená, že pri strate tuniakov budú ohrozené aj ďalšie druhy v ekosystéme,“ vysvetľuje Angie Coulterová.

Výskumníci zistili, že 67 percent celosvetového lovu tuniakov prebieha v Tichom oceáne, stoja za nimi najmä japonské a americké rybárske lode. 12 percent tuniakov sa uloví v Indickom oceáne a 12 percent v Atlantiku.

Navyše, lov tuniakov veľmi výraznou mierou ovplyvňuje populáciu žralokov. Až 23 percent neželaných rýb, ktoré boli ulovené v rámci honu na tuniaky, boli modré žraloky.