Za pivo aj cider si od Nového roka priplatíte

Od 1. januára si pri nákupe piva siahnete o niečo hlbšie do vrecka. Spoločnosť Heineken informovala o tom, že kvôli zvýšeným nákladom na výrobu svojich produktov bude musieť dvihnúť ceny. Sľubuje, že to budú dva až tri centy na pol litra nápoja.

„Za posledné obdobie vzrástli ceny obalových materiálov o 27 percent,“ hovorí Odin Goedhart, generálny riaditeľ Heineken Slovensko. Okrem toho vzrástli aj ceny pivovarníckeho sladu, ovocné šťavy sú drahšie až o 70 percent. Tie sú pritom dôležitou súčasťou ciderov.

Súčasný sládok pivovaru Václav Berka ml. Zdroj snímky: Pilsner Urquell

Pivo zdražujú všetci

Zdražovanie Heinekenu na Slovensku sa bude týkať tradičnej značky Zlatý Bažant, ale aj ďalších slovenských legiend ako Corgoň a Kelt. Spoločnosť má na starosti taktiež regionálny Martiner a niektoré známe zahraničné pivá – Krušovice, Starobrno a Desperados.

So správou o nevyhnutnom zdražovaní prišiel koncom septembra 2017 aj plzeňský Prazdroj. Podobne ako Heineken vtedy hovoril o rastúcich cenách hliníku, z ktorého sa vyrábajú plechovky. Zdražovanie neobišlo ani pivo Pilsner Urquell, Gambrinus, Radegast aj Velkopopovického Kozla.

Pivovary Topvar, ktoré patria rovnako, ako Prazdroj, do Asahi Group Holding, plošné zvyšovanie cien od januára neplánovali. Stavili skôr na stratégiu postupného zvyšovania cien, od januára je drahší akurát Topvar.

Pivné koncerny hovoria, že takýmto spôsobom ceny pre predajcov naposledy zvyšovali v roku 2013. To, koľko stoja ich produkty na pultoch predajní, však celkom ovplyvniť nedokážu.

Hlavné slovo má obchod

V júni 2017 si Igelitka všimla, že špeciálna edícia Zlatého Bažanta, Bažant 73, v Tescu výrazne zdražela. Pôvodnú maloobchodnú cenu 0,79 eura zvýšil reťazec o viac ako 30 percent na 1,05 eura. Heineken sa vtedy od zdražovania dištancoval.

„Tvorba maloobchodných cien je výhradne v rukách obchodných reťazcov. Spoločnosť Heineken Slovensko svoju predajnú cenu produktu Zlatý Bažant ´73 nezmenila,“ vysvetlil vtedy Heineken v stanovisku pre Igelitku.

Aj ďalšie reťazce začali účtovať viac ako bola pôvodná odporúčaná cena. Napríklad Terno predávalo Bažant ´73 za 0,89 centov, Billa za 0,99 centov. Podobne sa výrazne dvihla aj cena Pilsner Urquell, v súčasnosti ho v niektorých obchodoch nájdete aj za 1,19 eura.