Tesco sa zbavuje obchodných domov. Zatvárajú aj Košice

Bývalý Prior Košice, obchodný dom, ktorý vlastní spoločnosť Tesco, mení majiteľa. Lukratívne priestory v centre východoslovenskej metropoly čoskoro prevezme neznáma firma Medespol podnikateľa Ladislava Zoričáka. Potraviny britskej firmy budú v budove otvorené do 15. apríla.

Obchodný dom Tesco v Košiciach. zdroj: reprofoto Google street view

Tesco sa chce rozvíjať

Ako dlho by mala samotná prestavba Obchodného domu v Košiciach trvať, nateraz nie je známe. V tlačovej správe Tesca sa iba píše, že „vzhľadom na dlhšie obdobie, počas ktorého sa má objekt rekonštruovať,“ neplánuje firma svoj obchod na tomto mieste prevádzkovať aj v budúcnosti.

Odvoláva sa na to, že v blízkom okolí sa nachádza viacero prevádzok tej istej značky. Peniaze, ktoré Tesco dostane z predaja obchodného domu, chce investovať do svojho ďalšieho rozvoja.

Aj keď globálne sa Tescu ako značke už niekoľko rokov nedarí, jeho slovenská dcérska firma je na tom v posledných dvoch rokoch veľmi dobre. Tržby reťazca v roku 2016 dosiahli takmer jeden a pol miliardy eur, za posledné dva roky firma taktiež dokázala vyprodukovať zisk viac ako 120 miliónov eur.

Košice dostanú nový obchodný dom

Tesco sa už dlhší čas snaží prerobiť svoju obchodnú sieť na Slovensku. Začiatkom roka 2016 predalo aj svoj obchodný dom v Žiline, neskôr sa zbavilo aj toho v Prešove a Nitre. Pred ôsmimi rokmi taktiež predstavilo svoje zmenšené prevádzky Tesco Expres. V súčasnosti ich je na Slovensku 29, väčšina z nich v Bratislave.

Firma Medespol kupuje Obchodný dom v Košiciach s cieľom „omladiť a skrášliť“ mesto, budovu chce zmodernizovať a vytvoriť nový polyfunkčný objekt. Rekonštrukciu podstúpili, respektíve podstupujú aj ďalšie obchodné domy, ktoré Tesco predalo.

V Žiline tamojší podnikateľ Geroge Trabelssie pripojil bývalý obchodný dom k nákupnému centru Mirage, ktoré fungovalo už dlhší čas. Minulý rok kúpil od Tesca taktiež obchodný dom v Nitre, ktorý začal koncom júla rekonštruovať. Zatiaľ nie je známy termín, kedy by sa nové obchodné centrum mohlo otvoriť.

Už od roku 2016 sa v Prešove čaká na renováciu a otvorenie tamojšieho bývalého Tesca. Podobne ako v Žiline, niekdajší obchodný dom by sa mal stať súčasťou väčšieho nákupného centra, ktoré by sa po novom malo volať Forum. Projekt, ktorý existuje už takmer desať rokov, najskôr v roku 2009 zastavila finančná kríza. Dnes zasa všetko stojí prešovskom stavebnom úrade, ktorý tvrdí, že by kvôli novému obchodnému domu v okolí skolabovala doprava.