„Hľadáme lokality a koncept, ktorý by vyhovoval nám a hlavne našim zákazníkov,“ hovorí pre Igelitku Martin Kuruc, výkonný riaditeľ spoločnosti Tesco na Slovensku. Britský reťazec okrem toho spúšťa spoluprácu s 50 malými slovenskými výrobcami. Tým poskytol vo svojich hypermarketoch priestor na takmer 500 lokálnych výrobkov. Viac sa o tom dočítate tu.
Na pulty ste priniesli viac regionálnych výrobkov od slovenských potravinárov. Prečo práve teraz?
Prichádza doba, kedy si to zákazník viac žiada. Nielen od farmárskych trhov, ale aj od obchodov, kde chodí robiť svoje bežné nákupy. Našli sme seriózneho partnera v ministerstve pôdohospodárstva, ktoré túto agendu tlačilo a my sme radi, že sme na nej mohli spolupracovať.
V čom konkrétne spočívala úloha ministerstva?
Rezort nám poskytol databázu firiem, ktoré sme mohli začať hneď a ľahko kontaktovať. Z tých tisícok výrobcov, ktorí sa do projektu prihlásili, vyselektoval tých, ktorí predávajú, dajme tomu, iba z dvora alebo na tržnici a ponúkol nám dodávateľov, ktorí by boli na takúto spoluprácu pripravení.
Určite ste sa nedohodli so všetkými dodávateľmi. Čo bolo hlavnou príčinou, že ste s niekým nenadviazali spoluprácu?
Dôvody boli rôzne. Od toho, že kapacitu celej svojej výroby už mali rezervovanú, až po to, že nevedeli dodávať do centrálnej siete aspoň dvakrát týždenne. Či už preto, že nemali vybudovanú logistiku, alebo s tým nemali dostatok skúseností. Ale mnohým pomohli zjednodušené podmienky, ktoré sme im vytvorili, aby sa do projektu mohli zapojiť.
Vyhlásili ste, že budete znášať aj prípadnú stratu, ktorá by mohla pri týchto produktoch vzniknúť. Ako to bude fungovať?
Keď dáte výrobok do regálu, zákazník si na neho musí najprv zvyknúť. Toto sú úplne nové výrobky, ktoré nie sú známe, nie je za nimi žiaden marketing. Zákazník si ich musí kúpiť, ochutnať a keď mu zachutia, bude ich kupovať ďalej. A my musíme zabezpečiť, aby bol produkt vždy na pulte. To pre nás znamená ísť aj do určitého rizika, že ak sa objednaný tovar nepredá, budeme ho musieť zlacniť, prinajhoršom vyhodiť. Ale na pultoch musí byť, aby si na neho zákazník zvykol.
Nedávno ste zverejnili čísla, koľko potravín Tesco ročne vyhodí. Okrem toho ste predstavili niekoľko krokov, ktorými chcete docieliť menšie plytvanie. Pribudnú ďalšie?
Samozrejme. To sú sľuby, ktoré sme dali teraz. Prestaneme promovať 1+1 zadarmo pri ovocí a zelenine a implementovali sme projekt dokonalo nedokonalej zeleniny a ovocia do všetkých predajní. Podstatná časť našej iniciatívy je aj v tom, že keď odpad vyprodukujeme, tak sa ho snažíme zužitkovať. Každý mesiac rozširujeme počet obchodov, ktoré majú za partnera Potravinovú banku a cez ňu rôzne charitatívne organizácie, ktorým darujú ovocie a zeleninu i ďalšie potraviny. Tie sa potom dostávajú k ľuďom v núdzi.
Tesco v poslednom čase skôr zatváralo ako otváralo prevádzky. Máte nejaké expanzné plány?
Momentálne nemáme žiaden konkrétny otvárací plán. Chceme na tomto trhu zostať, udržať si líderskú pozíciu a chápeme, že do budúcna to nepôjde bez otvárania nových predajní. Hľadáme lokality a koncept, ktorý by vyhovoval nám a hlavne našim zákazníkov.
Určite sa sústredíte aj do zmenšovania súčasných obchodov.
Do existujúcich predajní investujeme prostriedky a zmenšujeme predajné plochy veľkých hypermarketov, lebo 10-tisíc metrov štvorcových v dnešnej dobe nepotrebujeme.