Pedro vstal z mŕtvych a šiel do sveta. Príbeh slávnych žuvačiek

„Dobrý deň, koľko stojí žuvačka za korunu?“ Jeden z najpopulárnejších detských kanadských žartíkov sa šíril aj dlho potom, ako pôvodný zdroj celej zábavy prestal existovať. Legendárne žuvačky Pedro, ktoré sú neodmysliteľne späté so socialistickým detstvom, sa totiž do pamäti vryli nielen svojou chuťou a vlastnosťami, ale aj cenou.

Pedro na obale síce získal novú tvár, ale inak sa nezmenilo skoro nič. zdroj: Candy Land

Od roku 1968 si celé Československo mohlo za jednu korunu dopriať aspoň kúsok Západu. Kus žuvacej gumy zabalený do červeného papierika s kresleným chlapcom a jeho sombrerom sa nadlho stal neodmysliteľnou súčasťou sveta každého dieťaťa, ale aj dospelého.

Na vrchole slávy

Maličká česká obec Velim, ktorá sa nachádza asi 10 kilometrov od Kolína, má dlhú cukrovarnícku históriu. Po prvý raz sa tu čokoláda spracovala už v roku 1869. Po druhej svetovej vojne sa miestna továreň dostala pod hlavičku Československých čokoládovní. Začiatkom šesťdesiatych rokov ale bola výroba žuvačiek zakázaná, pretože boli považované za kapitalistický prežitok.

Žuvačky Pedro sa neustále tešia veľkej obľube u staršej i mladšej generácie spotrebiteľov.

Barbora Krátká, marketingová manažérka Candy Plus

Zmena nastala až v roku 1968, keď do továrne vo Velime priniesli staršie stroje, no najmä licenciu na výrobu žuvačiek od Holandskej firmy Maple Leaf. Začalo sa s výrobou mentolových žuvačiek, žuvačiek s pozitívnymi zdravotnými účinkami, no najmä z výrobných pultov začali schádzať ovocné žuvačky Pedro.

Aj keď po desiatich minútach žuvačka stvrdla a úplne stratila chuť, do rúk ľuďom v Československu jednoducho patrila. Na začiatku 80-tych rokov fabrika vo Velime ročne chrlila viac než 800 ton žuvačiek, čo je asi 160 miliónov kusov. V priemere teda každý človek v Československu ročne vyžuval viac ako 10 žuvačiek Pedro.

Boj o registrovanú značku

Nežná revolúcia však mladému (Mexičanovi?) Pedrovi veľmi nepriala. Ešte pred rozdelením Československa sa spoločnosť Velim dostala do rúk nadnárodnému koncernu Nestlé, ktorý sa omnoho viac špecializoval na čokoládové výrobky. V roku 1994 schádza originál Pedro z výrobnej linky naposledy.

(Článok pokračuje pod fotografiami)

Žuvačka Pedro dnes. Zdroj: Candy plus

Kópia originálneho Pedra. zdroj: wikipedia

Takto vyzerala žuvačka Pedro pôvodne. zdroj: wikipedia

Začiatkom nového tisícročia ale ochrannú známku na žuvačku získala menšia česká spoločnosť Candy Plus. Pri vlastníctve ochrannej známky to však dlho zostalo a vzniknutú dieru na trhu sa snažili zaplniť iné firmy. A tak sa stalo, že v roku 2006 si firma IN Trading zaregistrovala názov Pedrino spolu s pôvodnou grafickou podobou obalu, Pedrino sa na pultoch po prvý raz objavil v roku 2008.

Originál Pedro so svojím návratom otáľal, na pulty sa dostal až v roku 2011. Kuriózne na celej situácii tak bolo, že jedna žuvačka mala pôvodný obrázok no upravený názov, a druhá zasa mierne upravený obrázok s pôvodným názvom. Majiteľovi Pedra, spoločnosti Candy Plus to však nestačilo, a tak sa bránila aj na súde. Český Úrad priemyselného vlastníctva neskôr značku Pedrino zo zoznamu vymazal.

IN Trading musela zmeniť názov výrobku. Namiesto chlapca v sombrere s menom Pedro poslúžil klokan v klobúku s názvom Kengino. Boje o značku však ešte nemusia byť úplne na konci. Podľa portálu idnes.cz pred niekoľkými rokmi požiadala o registráciu názvu Pedrino firma Timmer of Tiessnicze. Jej motív je nateraz nejasný.

A Pedro je razom Fín

Podľa výskumu agentúry NMS v Česku v roku 2014 poznalo značku Pedro až 91 % opýtaných. „Žuvačky Pedro sa neustále tešia veľkej obľube u staršej i mladšej generácie spotrebiteľov,“ povedala pre TASR Barbora Krátká, marketingová manažérka firmy Candy Plus.

Pedrovi sa darí aj na Facebooku, oficiálna stránka tejto žuvačky má takmer 132 tisíc fanúšikov. Aj vďaka obrovskej popularite bol o spoločnosť Candy Plus na trhu záujem. V roku 2012 ju kúpila fínska potravinárska firma Raisio. Cena akvizície bola podľa odhadov viac ako 20 miliónov eur.

Aj pod novým majiteľom sa spoločnosti výborne darí. Len pätina jej príjmu pochádza z Česka a Slovenska, zvyšok tvoria zahraničné trhy. Firma vyváža svoje výrobky do Severnej Ameriky, Európy, ale aj do Ruska.

V roku 2014 dosiahli tržby firmy viac ako 38 miliónov eur, zisk spoločnosti medziročne narástol o viac ako 100 percent. Okrem žuvačiek už dnes podobizeň malého Pedra zastrešuje aj ďalšie cukrovinky, napríklad aj populárne „čočky.“

Okrem žuvačiek sa Pedro stal značkou aj pre ďalšie cukrovinky. zdroj: Candy Plus