Nitra dostala staronové bio potraviny. Dobromysel stavia aj na komunite

S predajom čapovanej drogérie a potravín na váhu začínali v čase, keď boli bezobalové predajne na Slovensku ešte v plienkach. Babičkina záhrada začínala ako e-shop, ktorý postupom času dostal aj kamennú podobu. Pred nedávnom sa majiteľka, Miriam Latečková, rozhodla e-shop a obchod od seba oddeliť. Internetový portál predala inému prevádzkovateľovi a sama uprednostnila bližší kontakt so zákazníkom v obchode nazvanom Dobromysel.

„Radi pomáhame, radi sa sieťujeme a radi sa stretávame s našim zákazníkmi,“ opisuje Lenka Mareková z predajne Dobromysel. Vo svojom obchode ponúkajú tradičný sortiment, potraviny bez obalu, prírodnú kozmetiku, eko drogériu, ale napríklad aj bylinky a rôzne prírodné liečivá. K tomu všetkému však ponúkajú ešte čosi navyše.

zdroj snímky: Dobromysel

Dobromysel a komunita

V rastúcej konkurencii konceptov ako je bio, respektíve bezobalový obchod, dnes musí obchodník prinášať stále nové spôsoby, ako zákazníka prilákať. Dobromysel na to ide formou vytvárania komunity susedov, respektíve zákazníkov.

„Dobromysel sa nachádza na jednom z nitrianskych sídlisk. Našich susedov chceme spoznať preto, že veríme, že oni zavolajú ďalších susedov a tí zasa ďalších. Väčšinu z našich zákazníkov už poznáme, pretože k nám chodia opakovane. Snažíme sa im prinášať aj niečo viac, ako len nákup u nás,“ vysvetľuje Lenka Mareková.

Autorka pôvodného konceptu Miriam Latečková pôvodne síce začínala ako obdivovateľka byliniek so stránkou na Facebooku, no postupne začala svoje aktivity rozširovať. Dnes napríklad ponúka týždenné detoxikačné pobyty, v obchode organizujú rôzne prednášky a workshopy.

„Tento rok sme začali s  dobroTALKom, na ktorom približujeme aktuálne témy, spojíme to s ukážkami, workshopmi, ochutnávkami či rozdávačkami,“ približuje Lenka Mareková fungovanie obchodu Dobromysel v Nitre.

zdroj snímky: Dobromysel

Priestor na rast

Aj keď obchody ponúkajúce suché vážené potraviny či čapovanú drogériu začali zažívať svoje najlepšie obdobie približne pred dvoma rokmi, ešte stále existuje priestor na rast. Bezobalové predajne sú veľkým trendom, keďže ľudia stále zvažujú, akú uhlíkovú stopu zanechá ich spotrebiteľské správanie a snažia sa obmedziť obaly, ktoré pri nakupovaní produkujú.

Trendu sa snažia prispôsobiť aj obchodné reťazce, ktoré v rámci svojich možností pridávajú aspoň čapovanú drogériu a sami rozmýšľajú ako obmedzovať obaly pri vlastných značkách. Individuálne bezobalové predajne však vždy budú mať drobnú konkurenčnú výhodu, pretože môžu vzniknúť aj v relatívne malých priestoroch na sídliskách či v bytových domoch.

zdroj snímky: Dobromysel

Keďže na nákup v týchto obchodoch je potrebné priniesť si svoje obaly, pre ľudí je pohodlnejšie nechodiť za takýmto druhom nákupov ďaleko. Blízkosť bytoviek prípadne kancelárskych priestorov s množstvom ľudí sa dokonca môže ukázať ako kľúč k prežitiu bezobalových predajní.

Hovoriť by o tom mohla prevádzak U Dobrožrúta z Bratislavy, ktorá len pred rokom otvárala v priestoroch Novej cvernovky. Hoci ide bezpochyby o priestor, v ktorom sa koncentruje množstvo potenciálnych zákazníkov, predajňa nevydržala otvorená ani rok. Dnes zostáva jedinou riadnou prevádzkou U Dobrožrúta pôvodná predajňa neďaleko Blumentálu, okrem toho značka prevádzkuje aj výdajné okienko v Karlovej Vsi.

zdroj snímky: Dobromysel

zdroj snímky: Dobromysel

zdroj snímky: Dobromysel