Kedysi bol najväčším obchoďákom v republike. Dnes má Dargov 30 rokov a slabých nájomcov

Bola to veľká sláva. Otvárali v tom čase najväčší obchodný dom v Československu. Významná udalosť pritiahla pozornosť obyčajných ľudí i politických papalášov. Pri prestrihávaní pásky 23. februára 1987 preto nechýbal ani predseda Východoslovenského Krajského výboru KSS Ján Pirč či minister obchodu SSR Jaroslav Zelko. Dargov v Košiciach sprístupnili verejnosti o deň nekôr a nadšenie zákazníkov na seba nenechalo dlho čakať. Obchodný dom Dargov im totiž ponúkol tisícky metrov štvorcových predajnej plochy a množstvo obchodov na jednom mieste. Avšak dnes pri pohľade dovnútra možno zašlú slávu už iba hádať.

dargov

Zdroj snímky: igelitka

 

Roh košických ulíc Hlavnej a Štúrovej kedysi patril historickým budovám. V jednej z nich dlhé roky sídlilo železiarstvo Fleischer a Schirger, v ďalšej banka. Tie napriek protestom Košičanov v osemdesiatych rokoch asanovali. A na ich mieste nechali vyrásť Združený obchodný dom Dargov, ktorý krátky čas niesol aj názvy Otex a Domino. Stavať sa začalo v roku 1983 podľa projektu architekta Františka Antla. Ako uvádza stránka Skyscrapercity.com, náklady na stavbu sa vyšplhali na 158 207 000 československých korún. Štyri poschodia Dargova však priniesli Košičanom textil, odevy, domáce potreby, lahôdky, kaderníctvo, poštu, bufet či zdravotné stredisko. Počas pracovných dní bol obchodný dom otvorený od 8. do 19. hodiny, v sobotu do 13. hodiny a v nedeľu bol zatvorený.

Slávnej minulosti je však koniec. Ešte pár rokov dozadu v Dargove sídlili viaceré známe značky, ako napríklad ExiSport, Odevný podnik Prostějov, Kuchynské štúdio Gorenje, potraviny Bala, dm drogerie markt či mobilný operátor O2. Dnes je medzi nájomníkmi najznámejší snáď predajca obuvi John Garfield, elektro Elsatex a drogéria Teta. Priestor dostali prevádzky neznámych mien. Papiernictvo, obuv, obchod s čiapkami či predajne, ktoré vyzerajú ako čínske obchody s tonami oblečenia a doplnkov. Na treťom poschodí je jeden ázijský fast food. Smutný pohľad na niekdajší najväčší obchodný dom v republike umocňujú poloprázdne chodby a množstvo vizuálneho smogu na fasáde. A ešte jeden veľký kontrast. Hneď vedľa stojaci Aupark, ktorý je i vo štvrtok predpoludním preplnený nájomcami i zákazníkmi.

dargov2

Zdroj snímky: igelitka

OD Dargov

Otvorenie: 23. februára 1987
Plocha: 29 510 metrov štvorcových obchodných, kancelárskych a skladových priestorov
Nájomcovia: Elsatex, John Garfield, Kik, Fuji Color Foto a iní
Otváracie hodiny: pondelok – piatok 9.00 – 19.00, sobota 9.00 – 15.00 (prízemie a 1. poschodie) 9.00 – 13.00 (2. a 3. poschodie), nedeľa zatvorené (Zdroj: OD Dargov)