Nemáte doma nič „pod zub“? Asi trpíte chladničkovou slepotou a plytváte jedlom

Na Slovensku vyhodí každý človek v priemere 111 kíl jedla ročne. Plytvá sa tak nie len samotnými potravinami, ale aj surovinami a energiami, ktoré museli byť na ich výrobu i dopravu spotrebované. Veľkú vinu na tom nesie i chladničková slepota, teda syndróm prázdnej chladničky. Princíp je jednoduchý: otvoríte chladničku a máte pocit, že tam nič nie je. Ignorujete kvalitné potraviny, z ktorých by sa dalo niečo pripraviť či navariť. Napokon ich vyhodíte a nakúpite nové, ktoré často postretne ten istý osud. Prehliadate ich, až kým sa nepokazia a neputujú do koša.

Chladničková slepota je rozšírená

Až tri štvrtiny Slovákov prizávajú, že sa pri pohľade na suroviny v chladničke cítia bezradne a takmer rovnaký počet nevie, čo navariť alebo zjesť, pretože nemá žiadnu inšpiráciu, čo z nich pripraviť. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Ipsos, ktorý si nechala vypracovať značka Hellmann´s. A to aj napriek tomu, že ľudia majú prehľad o tom, čo majú v chladničke. Takmer polovica Slovákov ju otvorí denne 2 až 4-krát a dokonca tretina až 5 až 6-krát denne. Väčšinou však len na pár sekúnd. Osem z desiatich Slovákov tvrdí, že vedia vcelku presne povedať, čo v chladničke majú.

Z prieskumu značky  Hellmann´s vyplýva, že najčastejšie plytváme čerstvými potravinami, a to najmä ovocím, zeleninou, chlebom, salámami a syrmi. Naše hlavné argumenty, prečo vyhadzujeme jedlo sú, že začína páchnuť (82 %) a už nevyzerá pekne (66 %).  Viac ako polovica opýtaných nechce dojesť jedlo, pretože je už pár dní otvorené.

Zdroj snímky: Pexels.com

Bohatí a vzdelaní plytvajú viac

Pred rokom si prieskum nechalo agentúrou A.K.O vypracovať aj ministerstvo pôdohospodárstva. K vyhadzovaniu potravín sa v ňom otvorene priznala skoro štvrtina ľudí. Takmer polovica opýtaných uviedla, že sa snažia zvyšky jedál využiť pri ďalšom varení, prípadne ich dajú zvieratám. Tretina respondentov deklarovala, že nevyhadzuje takmer žiadne jedlo.

V porovnaní s celoslovenským priemerom plytvá jedlom najviac mladá a stredná generácia vo veku 23-49 rokov. Miera plytvania v domácnostiach stúpa so vzdelaním a s príjmom. Podľa prieskumu ministerstva je najčastejšie vyhadzovanou potravinou na Slovensku chlieb a pečivo a uvarené jedlo. Na otázku, prečo ostávajú neskonzumované potraviny, až 74% respondentov uviedlo, že navarili viac ako zjedli a v 34% prípadov sa potraviny pokazili alebo uplynul dátum spotreby.