Každoročne sa na vodnej nádrži Ružín, alebo na rieke Bodva na východnom Slovensku opakuje ten istý scenár. Príde dážď, vezme so sebou všemožný odpad, a ten sa nakoniec na jednom konkrétnom mieste hromadí. Plastové fľaše zostávajú na hladine a vytvárajú aj niekoľko metrov široké hrádze.
Záplava PET fliaš, ale aj plastov vo všeobecnosti je čoraz väčším problémom na celom svete. Každých pár mesiacov sa v médiách objavia nové zábery oceánov, v ktorých si pôvodné živočíchy už len veľmi ťažko kliesnia cestu vpred. Aj kvôli tomu sa britský obchodný reťazec Tesco vo svojej domovskej krajine rozhodol s týmto problémom zabojovať.
Plastové fľaše na predaj
Koncom septembra Tesco vo vybraných obchodoch vo Veľkej Británii spustilo testovaciu prevádzku automatov, ktoré za každú prázdnu PET fľašu dajú zákazníkovi 10 pencí. Nápis na tabuli vedľa automatu informuje, že len na ostrovoch skončí v odpade každý deň neuveriteľných 700 tisíc fliaš.
Samotné PET fľaše sú pritom žiadaný materiál, ktorý recyklačné spoločnosti vykupujú aj za 600 eur za tonu. Napriek tomu Veľká Británia v ich recyklovaní výrazne zaostáva za európskym priemerom. Ročne sa tam podľa údajov britskej vlády zrecykluje iba 57 percent fliaš, ktoré sa dostanú na trh.
Dokonca aj Slovensko je v tomto ukazovateli lepšie, ročne sa u nás zrecykluje približne 65 percent fliaš. Najúspešnejšie sú v tejto štatistike krajiny, ktoré obaly na nápoje zálohujú. Napríklad Dánsko alebo Švédsko dosahujú viac než 90 percentnú návratnosť plastových fliaš.
Systém teda funguje podobne, ako pri pivových fľašiach na Slovensku, zákazník pri kúpe nápoja zaplatí aj za obal a peniaze dostane späť, keď ho vráti. Britské Tesco však zatiaľ žiadnu zálohu od svojich zákazníkov žiadať nebude. Desať pencí bude teda pre zákazníkov čosi ako bonus.
„Budeme tlačiť na vládu, aby zaviedla jednotný celonárodný systém zberu odpadu, ktorý by ľuďom umožnil omnoho jednoduchšiu recykláciu,“ hovorí výkonný riaditeľ Tesca pre Veľkú Britániu a Írsko Jason Tarry. V podstate teda Tesco chce ísť príkladom a donútiť tak vládu, aby sa nad zálohovaním zamyslela.
Zálohovanie na Slovensku
Aj keď je Slovensko v recyklácii plastových fliaš o čosi úspešnejšie, než Británia, stále vo voľnej prírode či na skládkach končia ročne státisíce fliaš. Ešte v deväťdesiatych rokoch pritom u nás recyklačný systém plastových fliaš fungoval, no vtedy išlo o fľašky, ktoré sa umývali a dali sa znova plniť.
Moderný systém už len plastové fľaše zbiera a posiela na recykláciu. Hoci o zálohovaní fliaš sa na u nás hovorí už viac ako desať rokov, zatiaľ najjasnejšie kontúry načrtol minulý týždeň v rozhovore pre SME minister životného prostredia László Sólymos.
„Mojím cieľom je, aby sme to riešili tak rýchlo, ako sa dá. Kým tu budem, budem na to tlačiť. Neviem sľúbiť, že zálohovanie zavedieme do konca volebného obdobia, ale bol by som rád, ak by sme to stihli,“ vyhlásil pre denník minister. Predbežné analýzy hovoria o tom, že za plastovú fľašu by mala byť záloha 12 centov a za plechovku 10 centov.