„Vyrobila som toto oblečenie, ktoré si práve idete kúpiť, ale nedostala som zato zaplatené.“ Takéto rukou písané odkazy si našli zákazníci predajní Zara v Istanbule. Šičky nevideli svoju výplatu už niekoľko mesiacov.
Pracovníci tureckých tovární sa rozhodli požiadať o pomoc priamo kupujúcich. Cez odkazy vo vreckách oblečenia ich vyzývajú, aby podporili kampaň za lepšie pracovné podmienky a vyvinuli tlak na módny reťazec, aby im vyplatil mzdy. Cituje Independent tlačovú agentúru Associated Press.
Odkazy uvádzajú, že nevyplatených pracovníkov zamestnávala tretia strana – výrobca Bravo Tekstil, ktorá šije oblečenie aj pre značky Mango a Next. Ľuďom dlhuje výplaty za niekoľko mesiacov.
Snaha o zmenu
Spoločnosť Inditex, pod ktorú značka Zara patrí, pritom minulý mesiac vydala vyhlásenie, že chce spolupracovať s Medzinárodnou pracovnou organizáciou na zlepšení podmienok robotníkov. Konkrétne v továrňach v Turecku a Číne.
V reakcii na najnovší problém Inditex vyhlásil, že voči Bravo Tekstil si splnil všetky zmluvné podmienky. V súčasnosti pripravuje s Mangom a Nextom fond, ktorý má zmierniť následky podvodného zmiznutia majiteľa továrne Bravo.
Poznačená minulosť
Nejde však o ojedinelé previnenie úspešnej značky. Španielsky reťazec „fast fashion“ módy sa už aj v minulosti dostal pod paľbu kritiky za to, v akých podmienkach je vyrábané jeho oblečenie. Žalostné pracovné podmienky, otrocká a detská práca i zneužívanie sýrskych utečencov mladších ako 15 rokov na prácu. Aj také kauzy sa spájajú so značkou, ktorá má po svete skoro 2200 predajní a minulý rok zaznamenala obrat takmer 16 miliárd dolárov.