Legendárne potraviny Hviezda v Bratislave končia. Nahradí ich Delia

Na ikonickej železnej lavičke na Námestí slobody v Bratislave, známejšom ako „Gotko“, sedí partia mladých ľudí. Je teplý neskorý letný večer, vládne veselá atmosféra. Zrazu však partia zistí, že im došlo občerstvenie. Čo robiť? Donedávna bolo riešenie pomerne jednoduché.

Potraviny Hviezda otvorené non-stop ležiace nad neďalekým Kollárovým námestím vždy boli istotou, že človek ani v nočných hodinách celkom nevysmädne. Tieto dni však definitívne skončili. Od marca legendárne potraviny zatvárajú, nahradí ich prevádzka patriaca do siete Delia.

Hviezda medzi potravinami

V stredu večer vládne v maličkej predajni ponurá atmosféra. Dve predavačky stoja pri zrkadlovom výklade a s námahou sa snažia zoškrabať dolu zvyšky posledného akciového letáka. Aký je starý, nevedno. Za 15 deka syra a dve pivá v plechovke si vypýtajú 3,20. Kartou sa na mieste platiť nedá.

„Nie sú tržby, nemá zmysel, aby to tu takto pokračovalo ďalej,“ hovorí jedna z nich. Podľa verejne dostupných informácií sa nedá zistiť, aký ročný obrat potraviny majú. Vlastní ich živnostníčka Zuzana Patschová, na špecializovanom portáli finstat.sk svieti pri jej živnosti dlh v sociálnej poisťovni vo výške 407 eur.

Predavačky si myslia, že je to škoda, non-stop potraviny z hlavného mesta totiž postupne miznú. V okolí sú síce aj ďalšie malé prevádzky, no tie väčšinou zatvárajú o desiatej, maximálne o pol noci. Presný počet zostávajúcich nepretržito otvorených potravín nevedia, odhadujú však, že viac ako troje už v Bratislave nebudú.

Delia sa rozrastá

Aj keď potraviny na Kollárovom námestí zostanú na chvíľu zatvorené, predavačky sa o svoje miesta neboja. „My už sme od februára zamestnankyňami Delie, tá by to tu mala opraviť a znova otvoriť,“ hovoria. Potraviny značky Delia vyrástli v Bratislave ako huby po daždi. Rozbiehali ich Jozef Berko a Igor Janok.

Od počiatku mali za sebou silného partnera, ktorý tento rok v Delii zväčšil svoj podiel. „V sieti predajní sme ako finančný investor od jej založenia, teraz preberáme už aj 67 percent jej akcií,“ povedal v rozhovore pre Trend partner Arca Capital Rastislav Velič. Sieť spustila e-shop, otvorila ďalšie obchody a finančníci majú v pláne aj 50 predajní tejto značky v Prahe.

Na internete sa dá nájsť aj pracovná ponuka pre Deliu, do prevádzky na Švabinského v Petržalke dnes hľadá vedúceho prevádzky. Okrem toho reťazec vo svojich väčších predajniach otvára aj malé kaviarničky. Na internete deklarujú, že až 30 percent ich tovaru tvoria čerstvé potraviny, ako chlebíčky, bagety, minútové jedlá či rôzne zákusky.