Máte radi avokádo? Guacamole zabíja dažďové pralesy

Cibuľa, rajčina, soľ, korenie, čili, cesnak. No a samozrejme nesmie chýbať avokádo. Nátierka guacamole sa v posledných rokoch veľmi rýchlo dostala do jedálneho lístka mnohých domácností. Chutná pomazánka, ktorá sa výborne kombinuje s chlebom, bagetou, nachos, alebo aj s palacinkami.

Obchodné siete avokádo zaradili medzi stabilné položky, takže na pultoch vo väčšine veľkých reťazcov nikdy nechýba. Stretnete sa dokonca aj s prémiovými baleniami, kde sú (z nejakého nepochopiteľného dôvodu) v igelite zabalené dve zrelé, teda čierne avokáda. Väčšinou ich na pultoch nájdete zelené, teda nezrelé. Chvíľu totiž trvá, kým sa k nám dostanú z Mexika. No a tu sa začínajú problémy.

Zdroj snímky: Pexels

Avokádo, zabijak lesov

Popularita avokáda v posledných rokoch nenarástla prudko len na Slovensku, ale aj v celom západnom svete. V roku 2016 sa do Spojených štátov amerických podľa stránky Statista.com priviezlo takmer 900 miliónov ton avokád a dopyt stále rastie. No a keďže stále viac ľudí chce jesť avokádo, treba nachádzať stále nové miesta, na ktorých sa dá avokádo pestovať.

Stromy, ktoré ročne vyprodukujú približne iba 150 plodov, rastú najmä v Mexiku, kde sú pre ne ideálne klimatické podmienky. Potrebujú špecifickú vlhkosť a nadmorskú výšku. Zhodou okolností sú to podobné podmienky, v akých rastie tropický dažďový prales. Ideálnym miestom na pestovanie je oblať Michoacán.

Výsledkom je, že mnohí farmári, ktorí na tomto mieste žijú, rýchlo prešli na pestovanie avokád. A keďže potrebujú nové plantáže, za obeť im padajú práve tropické pralesy. Len od roku 2001 do roku 2010 sa podľa denníka Guardian strojnásobila produkcia avokád v Mexiku.

Nepríjemnosť pre motýľa

„Aj keď klčovanie dažďových pralesov niekde na prvý pohľad nie je vidieť, malé avokádovníky rastú pod stromami. Skôr alebo neskôr ich roľníci jednoducho vyrúbu,“ hovorí pre Guardian Mario Tapia Vargas, výskumník z Mexického národného inštitútu pre výskum lesov, farmárčenia a rybolovu.

Jeho výskum hovorí, že od roku 2000 do roku 2010 stratilo Mexiko 69 štvorcových kilometrov lesov, čo je rozloha mesta Martin. Okrem toho, že Mexiko prichádza o lesy to spôsobuje ešte jeden problém. O prirodzené životné prostredie prichádza americký druh babôčky, ktorý každoročne v húfoch migruje zo Severnej Ameriky do Mexika.

Babôčka smradľavá kvôli avokádovým plantážam prichádza o prostredie, v ktorom žije. (Zdroj: wikipedia)