Slovenskí influenceri asi nečítajú správy, a tak si nevšimli, že celý rozumný svet sa postavil na stranu životného prostredia a udržateľnosti. Iba oni propagujú online predajcu, ktorý predáva fast fashion módu, pri doručovaní tovaru chŕli emisie kade-tade a ešte len pred polrokom čelil v Česku kritike, že jeho služby stoja za deravý groš. Čo sa, mimochodom, už pár dní potvrdzuje aj na Slovensku.
V čom je problém About you? Tak si to zhrňme:
1. About you je nemecký e-shop, ktorý na stránke ponúka oblečenie od viac ako 600 značiek. Už pri rýchlom pohľade na ich zoznam sa medzi nimi dajú nájsť klasické fast fashion značky, ktorých výroba nemá s etikou ani udržateľnosťou nič spoločné. Nedávna štúdia Sternovho centra Newyorskej univerzity ukázala, že oblečenie Calvin Klein či Tommy Hilfiger šijú pracovníci v Etiópii za 23 eur na mesiac! Milí influenceri, ak ste o tom ešte nepočuli, viac sa dočítate tu.
2. Obchod ponúka doručenie a vrátenie tovaru zadarmo. Sme naivní a myslíme si, že to ľudia nebudú zneužívať? Vôbec nehrozí, že si ľudia naobjednávajú tovar, vyskúšajú si iba polovicu a tú druhú vrátia naspäť. To je plytvanie zdrojmi a zbytočné emisie. Aj preto sa dnes hovorí o dôležitosti nakupovať lokálne. Takýto koncept navyše vedie iba ku konzumu a nakupovaniu ďalšieho oblečenie, ktoré po krátkej dobe končí v najlepšom prípade kdesi na swape.
3. Neuspokojivé služby sú už iba čerešnička na torte. V Česku a teraz už aj na Slovensku sa mnohí zákazníci sťažujú na zlú komunikáciu či oneskorené doručenie. Prípadne sa im stalo, že tovar bol na stránke dostupný, hoci napokon nebol, alebo objednávka mala status doručená, hoci tovar im ešte neprišiel. Recenzie sa na facebookovej stránke nedajú pridávať. Napriek tomu sa obchodu podarilo do masívnej kampane naverbovať množstvo slovenských influencerov, vrátane Sajfu, Rytmusa, Ega, Dominiky Cibulkovej, Emmy Drobnej a ďalších.
Vo svete silnejú hnutia, ktoré presadzujú myšlienky slow fashion, rozumného nakupovanie, neplytvania a udržateľnosti. Ľudia sa zaujímajú o to, kto ich oblečenie vyrobil, za akých podmienok vzniklo i prišlo k nim. Možno by ste, milí influenceri, mali porozmýšľať o tom, že svoj vplyv využijete napríklad na podporu domácich značiek a predajcov, ktorí tieto hodnoty vyznávajú.
Tatiana Kapitánová