Ceny masla rastú v celej Európe. V porovnaní s okolitými krajinami však Slovensko vychádza z tohto súboja najhoršie. Kým u nás sa cena za veľkú kocku masla blíži k trom eurám, v Česku je to približne 2,30 eura a v Poľsku ešte o čosi menej.
Maslová turistika
V Poľsku sa predávajú hlavne 200- a 300-gramové kocky masla a práve za tú väčšiu zaplatíte pri súčasnom kurze okolo 2,30 eura. Aj preto sa ľudia z prihraničných oblastí zásobujú u našich severných susedov. „Áno, boli sme si nakúpiť hlavne maslo do zásoby,“ potvrdzuje Dušan od Starej Ľubovne. Pridáva sa aj Mária zo Svidníka, ktorá zaplatila za 375-gramové maslo v poľskej sieti Biedronka približne 2,30 eura.
Stačí pohľad do internetového obchodu Tesca vo všetkých troch krajinách. Veľké maslo jeho privátnej značky stojí u nás 2,35, čo je 9,40 eura za kilo masla. V Poľsku predáva britský reťazec 200-gramové maslo svojej značky podľa aktuálneho kurzu za 1,50, a to je 7,52 eura za kilo masla. V Česku stojí 250-gramová kocka značky Tesco 2,30, pri cene 9,22 eura za kilo.
Britský reťazec hovorí, že na slovenskom trhu cítiť nedostatok masla. „Dochádza ku kráteniu dodávok zo strany mliekarni, ale zatiaľ sme schopní pokryť dopyt našich zákazníkov,“ konštatuje pre Igelitku reťazec. K rozdielnym cenám v jednotlivých krajinách sa však nevyjadruje. V jeho predajni na Kamennom námestí v Bratislave už dokonca prekročilo veľké maslo značky Liptov cenu troch eur.
Kto je vinník
Prvovýrobcovia mlieka zdôrazňujú, že rast cien na pultoch našich predajní je očividný, ale oni s tým nemajú nič spoločné. „Každý, kto aspoň sem-tam zablúdi do obchodu, musí vidieť, že od začiatku tohto roka sa cena masla zvýšila zhruba o 50 percent. Chceme ubezpečiť spotrebiteľov, že slovenskí prvovýrobcovia mlieka – chovatelia kráv nie sú za toto zdražovanie zodpovední,“ tvrdí pre Igeltiku riaditeľka Slovenského zväzu prvovýrobcov Margita Štefániková.
Tá pokračuje, že cena surového kravského mlieka sa totiž zvýšila od začiatku roka len o necelé 2 centy na kilogram, teda o 6 percent. „Ešte stále vyrábajú mlieko za cenu, ktorá nepokrýva ani ich výrobné náklady. Prvovýrobcom mlieka sa teda ušli z „maslového koláča“ len odrobinky,“ dodáva Margita Štefániková.
Pravda v strede
Podľa spracovateľov mlieka je pravda o súčasnej cene masla niekde v strede. „Zo zahraničia sa k nám dováža menej masla, keďže každý si chráni najmä svoj vlastný trh. A každý chce, aby tento výpadok suplovali slovenskí výrobcovia. Ale slovenskí výrobcovia nemajú dosť suroviny, musia ju prikupovať. A keď ju prikupujú, tak platia za ňu viac,“ vysvetľuje pre Igelitku obchodný riaditeľ Tatranskej mliekarne Ján Husák s tým, že dopyt stále rastie a masla sa predáva dokonca viac.
Tatranská mliekáreň tak nestíha plniť dodávky a každý nový obchod musí odmietať, pretože objemy objednávok sa zvýšili aj u ich stabilných partnerov. „Keď nastala kríza s maslom, vyrobili sme najviac masla v histórii, lebo sme prikupovali surovinu,“ pokračuje Ján Husák. Zároveň dodáva, že kríze neutícha a čoskoro sa môžeme pripraviť aj na zdražovanie smotán a syrov.
Ako a prečo kríza s maslom vypukla sme ako prví písali tu. O tom, ako sa maslo predáva po zdražení, si prečítajte tu.