Masla sa predalo menej, ale reťazce zarobili

Za uplynulých 12 mesiacov stúpla cena masla o tretinu. To však neodradilo až toľko spotrebiteľov, ako by sa mohlo zdať. Predaj masla za toto obdobie totiž klesol len o päť percent. Podľa agentúry Nielsen, ktorá skúmala správanie zákazníkov po zdražení, ide o neúmerne pomalší pokles.

Kým na jar minulého roka stál kilogram masla v priemere 4,3 eura, v auguste tohto roka to už bolo 8,8 eura za kilogram. „Napriek takémuto vývoju však nesledujeme dramatický pokles spotreby ani v posledných štyroch mesiacoch, ktoré patria z hľadiska spotreby medzi sezónne najslabšie pre kategóriu masla (spolu s povianočným obdobím na začiatku roka), čo vypovedá o obľúbenosti masla medzi slovenskými spotrebiteľmi a ich ochote nakupovať maslo aj pri týchto vyšších cenách,“ komentuje výsledky prieskumu agentúra Nielsen.

Reťazce môže takáto situácia tešiť. Tie totiž aj napriek miernemu poklesu predaja, zarobili výrazne viac. Kým od septembra 2015 do augusta 2016 predali maslo v hodnote 58,6 milióna eur, za rovnaké obdobie do augusta tohto roka to bolo 74,7 milióna eur.

Väčšie maslo zdraželo viac

Výraznejšie pritom rástli ceny pri veľkých 250-gramových kockách masla, a to až o 40 percent. Malá 125-gramova kocka zdražela o 11 percent. V číselnom prevedení to znamená, že spriemerovaná ročná cena pri 250 g balení sa zmenila z 1,15 eur za kus na 1,61 eur. Pri 125 g balení došlo k nárastu z 0,91 eur za kus na 1,01 eur. (Je potrebné pamätať na to, že tieto priemerné ročné ceny sú ovplyvnené aj obdobím pred zdražením. Napríklad za mesiac august bola priemerná cena veľkého masla 2,13 eur za kus.)

Situácia s maslom otvorila cestu spotrebiteľov k alternatívam. Predaj margarínov a zmesových tukov sa zvýšil o 375 tisíc kilogramov, teda o tri percentá. „Pri bližšej analýze však sledujeme, že tento nárast nie je ťahaný segmentom samotných margarínov, ale menšinovým segmentom zmesných tukov a nátierok. Tento segment je zaujímavý vďaka akceptovateľnejšej cene a samotným zložením, ktoré môže byť pre spotrebiteľom prijateľným kompromisom,“ konštatuje vo svojej správe Nielsen.