Má na svedomí, že sa včely nevedia vrátiť do úľa, nerozoznávajú kvety, strácajú imunitu a v najhoršom prípade masovo hynú. Látka neonikotinoid sa v poľnohospodárstve používa proti škodcom. Spolu s nimi však ničí aj včely. Kým vo Švajčiarsku sa nikdy nepoužívala a vo Francúzsku či Nemecku sa ju chystajú zakázať, slovenské ministerstvo bude pravdepodobne žiadať v jej používaní výnimku.
Európska komisia podala návrh, v ktorom žiada zákaz troch druhov tejto látky. Členské krajiny o nich budú rokovať. Z vyjadrenia ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej však podľa Greenpeace vyplýva, že Slovensko zákaz nepodporí. „Vedecké dôkazy a inštitúcie, medzi inými aj Európsky úrad pre bezpečnosť potravín, jasne hovoria o tom, že morenie osiva predstavuje vysoké riziko pre včely a môže, okrem iného, spôsobiť aj masovú otravu včiel,” cituje TASR koordinátorku kampane Jedlo pre život Katarínu Juríkovú z Greenepace Slovensko.
Petícia za med
Ministerka Matečná totiž povedala, že aplikáciu na listy Slovensko zakáže, otáznym je ale morenie škodcov na zemiakoch a cukrovej repe. Podľa šéfky agrorezortu by sa zakázaný neonikotinoid nahradil nejakou inou povolenou látkou, ktorej by bolo potrebné použiť desaťnásobne viac, čo by malo vplyv na pôdu a podzemné vody. Podľa Juríkovej by sa však jedna nebezpečná látka nemala nahrádzať druhou. Greenpeace nedávno odovzdalo ministerstvu petíciu, kde sa za ich zákaz vyslovilo svojim podpisom 50-tisíc ľudí.
Med môže chýbať
Proti pesticídu cez víkend protestovali aj včelári. „Nebezpečnejšia vec je, že neonikotinoidy zostanú, buď v nektári, alebo peli. Včela to donesie do úľa, aj keď nebola zasiahnutá. A včely tým kŕmia svoje potomstvo. Keďže má táto látka silný účinok na nervový systém hmyzu, tak sa potomstvo vyvinie s poškodenou nervovou sústavou,“ povedal pre TASR predseda Slovenského zväzu včelárov Ľudovít Gál.
V susednom Česku už hlásia včelári, že jarného medu bude menej. Dôvodom sú mrazy, ale aj nešetrné postreky.
Viac podpory
Samotné ministerstvo pritom nedávno rozšírilo finančnú podporu pre včelárov. Žiadať o ňu bude môcť väčší počet chovateľov. Tí si počas troch rokov rozdelia 1,2 milióna eur ročne. Počet včelárov na Slovensku každý rok narastá. Kým v roku 2010 ich bolo skoro 15,7 tisíc, vlani ich už bolo takmer 18 tisíc.