Hoax straší vysokým podielom dusičnanov v zelenine z Lidla

Iba tri sekundy stačia prístroju na to, aby nad zeleninou a ovocím vyniesol verdikt, či sú pre naše zdravie nebezpečné alebo nie. Za desať sekúnd dokáže zistiť radiáciu. Na Amazone stojí necelých 130 dolárov a Slovákov momentálne straší, že ich zabíjajú dusičnany v jedle.

Prístroj predáva Amazon či eBay. Zdroj reprofoto: Amazon, Igelitka

Výrobca z Hongkongu

Video neznámeho blogera má za päť dní viac ako 215-tisíc zhliadnutí. Ten pofidérnym prístrojom meria objem dusičnanov v zelenine a ovocí, ktoré nakúpil v Lidli. Keď merač zapichne do kapusty, so smiechom hovorí, že takú hodnotu snáď ešte ani nevidel. Na obrazovke svieti číslo 2600 a slovo „Nebezpečie“.

Ťažko však povedať, v čom nebezpečenstvo spočíva. „Zariadenie je vybavené databázou 60 najbežnejších druhov ovocia a zeleniny a je kalibrovaná na základe viac ako 1000 výskumov v popredných laboratóriách využívajúcich spektrometrické zariadenia,“ píše sa na stránke hongkongského výrobcu Anmez. O aké výskumy konkrétne ide, však záujemcom neprezrádza. Zato si však môžu vybrať farbu prístroja, ktorým potom rýchlo zmerajú obsah dusičnanov v potravinách.

2600 dusičnanov. Zdroj reprofoto: YouTube, Igelitka

 

(Ne)bezpečné dusičnany

Aj keď je otázne, na čo je meranie dusičnanov dobré. Odborníci totiž už pred pár rokmi spochybnili ich vnímanie ako strašiaka. „V zelenine sa súčasne s dusičnanmi vyskytujú aj ochranné látky, ako je vitamín C, vitamín E, karotenoidy, farbivá s antioxidačnou aktivitou, izoflavóny a mnohé iné fytochemikálie s protirakovinovým, protisklerotickým, antimutagénnym účinkom. Tie v živočíšnych potravinách nenájdete,“ povedal už dávnejšie pre SME Igor Bukovský z Fyziologického ústavu Lekárskej fakulty UK.

Anna Prugarová zo Slovenskej akadémie poľnohospodárskych vied ho doplnila, že dusičnany v nízkych koncentráciách nie sú pre dospelého a zdravého človeka nebezpečné, obličky ich pomerne rýchlo zlikvidujú. Toxicita vyššej hladiny dusičnanov v potravinách spočíva v tom, že sa za istých podmienok môžu premieňať na dusitany. Práve dusitany môžu byť rakovinotvorné, prípadne nebezpečné pre deti do jedného roka.

Dusičnany sa v listovej zelenine prirodzene vyskytujú v pomerne vysokých množstvách. Hodnoty sa dokonca líšia počas dňa. Ráno je v šaláte viac dusičnanov ako večer. Ak sa im chcete napriek tomu vyhnúť, viac ako prístroj vám pomôže zdravý rozum. Pri hlávkovom šaláte je najmenej dusičnanov vo vnútorných listoch, v kalerábe ich má najviac stopka a mladé listy. Zemiaky varte v šupke a dojčatám nepodávajte čerstvú zeleninu.

K celej kauze sa vyjadrila aj Štátna veterinárna a potravinová správa. Jej stanovisko čítajte tu.