Igelitkám zadarmo odzvonilo. V každom obchode si za ne zákazníci zo zákona od nového roka priplatia. Slováci pritom patria k národom, ktoré tieto tašky milujú najviac.
Vlani si bežný Slovák nakúpil do 466 igelitových tašiek, čo je číslo vysoko nad priemerom Európskej únie. Ten sa už v roku 2010 pohyboval na úrovni 176 igelitiek na osobu. Bruselu sa však aj toto číslo zdá privysoké, preto nariadil svojim členským štátom znížiť spotrebu plastových tašiek. Dal im na výber. Buď do roku 2019 skrešú ich množstvo o 50 percent priemeru, teda na 90 tašiek na hlavu a do roku 2020 o 80 percent, takže 40 kusov na osobu; alebo do konca tohto roka skončia s rozdávaním igelitiek zadarmo.
Igelitky jedine s poplatkom
Slovensko si vybralo druhú cestu. Od 1. januára je teda pre obchodníkov zakázané rozdávať igeltiky s hrúbkou steny do 50 mikrometrov zadarmo. V opačnom prípade im hrozí pokuta od 500 do 50-tisíc eur. Ďalšou povinnosťou je poskytnúť k igelitkám ekologickejšiu alternatívu, napríklad papierové tašky alebo tašky na viacnásobné použitie. Zákon sa netýka mikroténových vrecúšok, ktoré sa v kvantách využívajú na balenie pečiva, ovocia či zeleniny.
Väčšina potravinových reťazcov už dávnejšie pristúpila k spoplatneniu igelitových tašiek. Narozdiel od predajní s módou. Poplatok 20 centov za igelitku si pýta reťazec C&A ako jeden z mála.
Poľské nápady
Podobný zákon platí od nového roka aj v Poľsku. Tam musia obchodníci dokonca odvádzať štátu za každú igelitovú tašku s hrúbkou steny od 15 do 50 mikrometrov 25 grošov. Dvadsať grošov je recyklačný poplatok, zvyšok tvorí daň. Sieť Biedronka, ktorú poznajú aj Slováci z pohraničných oblastí, však našla spôsob ako pravidlo obchádzať. Svojim zákazníkom ponúka za 25 grošov igelitku s hrúbkou steny 52 mikrometrov a hoci na nich zarobí, poplatkom štátu sa vďaka hrubšej igelitke vyhne.
Napríklad poľský Lidl však zákon obchádzať nebude. Za svoju menšiu igelitku si ale naúčtuje 33 grošov namiesto pôvodných ôsmich grošov.